Днес от 10.00 часа, в зала 6 на НДК президентът Румен Радев участва в Националната конференция „Европейска перспектива за добросъседските отношения между Република България и Република Северна Македония“. Форумът е под патронажа на държавния глава и се състои в деня, когато се отбелязват 119 години от гибелта на големия български революционер Гоце Делчев.

Конференцията е организирана от Института за исторически изследвания при БАН и Македонския научен институт. В нея ще участват вицепрезидентът Илияна Йотова, изтъкнати историци, дипломати, журналисти, представители на организации на македонските българи, както и представители на Македонската патриотична организация в САЩ и Канада.

Радев: РСМ да преодолее идеологемите на югославския тоталитарен режим

Днес се навършват 119 г. от гибелта на Гоце Делчев. С 15 часа стрелба другарите му пазят мъртвото тяло на своя войвода, наскоро навършил 31 г. това не е метафора, това е истина. С тези думи журналистът и дългогодишен водещ Бойко Василев откри конференцията днес. А след това помоли за минута мълчание в памет на Гоце Делчев.

Президентът Румен Радев подчерта, че европейската перспектива на РСМ няма алтернатива и припомни, че България винаги е била с протегната ръка към своята югозападна съседка, помагайки и при различни кризи – политически, икономически, природни. Нещо повече нашата подкрепа за евроатлантическата интеграция на РСМ през годините е спомогнала за стабилността на страната.

„През последните 3 десетилетия България направи много. Ние бяхме първите, които признахме младата държава. Безусловно подкрепяхме членството на РСМ в НАТО, подавахме ръка в бедствия и кризи. Но ако ние провеждахме тази приятелска политика, тя не срещна реципрочна политика от другата страна. И в момента се води антибългарска политика с участието на политици, партии, медии, каза президентът Румен Радев.

Той подчерта, че коридор 8 е останал само в сферата на декларациите, а договорът за добросъседство не се изпълнява. Освен това била блокирана работата на комисията по исторически и образователни въпроси. Използват се всякакви методи за лобиране и натиск върху България, чрез нашите съюзници и европейските институции за вдигане на ветото, възмути се президентът Радев.

Той припомни, че в Македония имало и „скандално преброяване“ на население, в което много малко се посочили като българи.

Войната в Украйна се използва от европейските институции като аргумент за спешно влизане на РСМ в ЕС. Тук сме изправени пред много важен исторически въпрос по отношение на европейската интеграция на РСМ. На исторически избор. Защото това не е въпрос, който касае само отношенията ни с ЕС, а е въпрос, който касае нашата национална идентичност, нашето достойнство като народ, допринесъл за културното развитие на континента. Този въпрос засяга бъдещето на ЕС дори да не се осъзнава от европейските институции и нашите партньори. На този фон ни предстоят важни решения и нелека дилема – как да направим така, че възможно най-бързо да започнат преговорите като в същото време поставим ясна бариера пред войнстващия македонизъм, отстоим нашата история, култура, идентичност и да защитим правата на нашите граждани“, категоричен бе Радев.

Президентът подчерта, че България не може да направи компромиси с правата на македонските българи и с българското културно и историческо наследство.

„Но не можем да направим компромис с правата на македонските българи. Тяхното равноправие трябва да бъде гарантирано в Конституцията на РСМ редом с другите народи, за да могат македонските българи да се интегрират пълноценно в живота на нашата съседка. Не мога да направя компромис с нашето историческо наследство, няма как да приема мултиперспективността, няма как да се съглася с кражбата и фалшификацията на историята, защото това не води до решаването на проблема“, категоричен е Радев.

Според него прекратяването на езика на омразата започва с подмяната на учебниците по история, география.

Недопустимо е да се възпитават бъдещите поколение на РСМ в омраза. Няма как да вървим напред, ако не се разкрият архивите на УДБА. Както всички държави от Източна Европа изживяха катарзис, така и РСМ не може да направи изключение. Тя трябва да скъса със своето тоталитарно минало, с идеологемите на комунистическия интернационал“, каза Радев.

Той посочи, че ако в момента в някои европейски институции не се осъзнава дълбочината на историческия проблем, ние сме отговорни.

„Не трябва да интегрираме проблеми, а партньори“, категоричен бе президентът.

Според него големият въпрос който стои пред българското общество и политика е кога ще дадем съгласие за началото на преговорния процес.

„Това трябва да бъде след като се промени Конституцията и се впишат македонските българи наравно с другите части от народи. Имаме вече много събития и процеси, но нищо не се променя. Каква е гаранцията, че през следващите 5 години нещо ще се промени. Какви ще са механизмите, с които ЕС ще гарантира своята устойчивост по този проблем и ще ни гарантира и на нас българите, че поетите ангажименти ще се реализират. Или ще ни се предложи да направим едностранни декларации, които нямат правно обвързване“, каза Радев.

Той подчерта, че е за отваряне на вратата за преговори на РСМ с ЕС, когато видим ясни и устойчиви гаранции за защита на нашето исторически и културно наследство и правата на македонските българи.

Трите панела на конференцията обхващат следните теми:

  • „Гоце Делчев и общата история на Република България и РСМ между фактите и идеологията,
  • „Състояние и перспективи пред добросъседските отношения, европейската зрялост на РСМ“
  • „100 години организирано движение на македонските българи по света“
  • Още вътрешнополитически новини – четете тук
За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук