Война в Украйна

Обобщаваме по-важните събития, свързани с войната в Украйна през последното денонощие.

Руските окупационни власти в Украйна твърдят, че участниците в референдумите единодушно са се обявили за присъединяване към Русия

Руски служители заявиха, че резултатите от незаконните според международното право референдуми, организирани в четири украински района, показват единодушна подкрепа на гласувалите за присъединяване на тези територии към Русия, предаде ДПА.

Според окупационната администрация след преброяване на гласовете за влизане в Русия в самопровъзгласилата се Донецка народна република са гласували 99%, в Луганската народна република – 98%. В Запорожието повече от 93% са били заявили, че искат да станат част от Русия, а в района на Херсон – над 87%.

Безпрецедентното анексиране на тези територии вероятно ще започне в близките дни. Очаква се, че следващата стъпка ще е назначените от Москва окупационни администрации официално да поискат от руския президент Владимир Путин да бъдат приети в Руската федерация. Кремъл даде да се разбере, че това може да стане бързо.

Киев и много страни от цял свят заявиха, че псевдореферендумите в четирите частично окупирани украински района са незаконни.

Зеленски призова Русия да бъде изключена от всички международни организации

Украинският президент Володимир Зеленски призова Русия да бъде лишена от членство в Съвета за сигурност и да бъде изключена от всички международни организации, съобщиха световните информационни агенции. Във видеообръщение към Съвета за сигурност на ООН, събрал се на заседание за Украйна, Зеленски призова за въвеждането на нови строги глобални санкции срещу Русия и поиска ясни и юридически обвързващи гаранции за колективна сигурност.

Той каза, че пред очите на целия свят Русия провежда на окупираните от нея територии „откровен фарс“, наречен референдум, и „принуждава хората под дулата на автоматите да попълват някакви хартийки“, колкото да има телевизионни кадри, предаде украинската агенция УНИАН. Резултатите от тези референдуми са предрешени, заяви Зеленски и подчерта, че ако украински земи бъдат анексирани, няма да има никакви преговори с руския президент Владимир Путин.

Украинският лидер призова за допълнителна военна и финансова помощ за Украйна, за да може тя да се защити, а „агресорът да загуби“, както и за „ясни и юридически обвързващи гаранции за колективна сигурност“ за страната му в отговор на последните опити на Русия да откъсне част от територията й.

Извънредното заседание на Съвета за сигурност бе свикано заради организираните под диктовката на Москва референдуми в окупираните от нея украински територии и в двете самопровъзгласили се републики – Донецката и Луганската.

„В съвременния свят всяка анексия е престъпление едновременно срещу всички държави, които смятат ненарушимостта на собствените си граници за жизненоважно“, каза Зеленски. „Признаването от Русия на тези псевдореферендуми … и поредният опит за анексиране на украинска територия ще означава, че с този президент на Русия няма за какво да се говори“, добави той, имайки предвид Путин.

Украинският лидер обвини Русия, че разрушава ООН като основен орган на международното право и каза, че тя трябва да бъде изключена от всички международни организации, а ако такова изключване е затруднено процедурно, участието й в тях да бъде замразено.

Много от членовете на Съвета за сигурност на ООН осъдиха референдумите и подчертаха, че анексираните от Русия територии никога няма да бъдат признати.

Посланичката на САЩ в ООН Линда Томас-Гарфийлд каза, че в скоро време САЩ и Албания ще разпространят проекторезолюция, осъждаща „фалшивите“ референдуми и призоваваща всички държави да не признават никакъв променен статут на Украйна. В резолюцията ще се настоява и за изтегляне на руските войски от Украйна. Русия със сигурност ще й наложи вето, но се надяваме да видим, че останалите членки на съюза са категорично против преначертаването на граници, добави тя.

По думите на американската представителка документът ще бъде предложен за гласуване в края на тази или началото на другата седмица Ако Русия блокира приемането му, САЩ и Албания ще го внесат в 193-членното Общо събрание на ООН, където вече не може да бъде налагано вето. Целта е да се изпрати ясно послание на Москва, посочи Томас-Гарфийлд.

След експлозии е прекъснато електрозахранването в украинския град Харков

Три експлозии са били чути, а след това днес е прекъснато електричеството във втория по големина украински град Харков, съобщи очевидец на Ройтерс.

„В някои части на града няма осветление. Уточнява се информацията за пострадали“, заяви кметът на Харков Игор Терехов в „Телеграм“. Той съобщи и за четвърта атака.

Терехов съобщи, че е било засегнато инфраструктурно съоръжение, и заяви, че властите работят за възможно най-бързото възстановяване на електрозахранването.

Съобщението последва ракетно нападение срещу Харков на 9 септември, при което бяха ранени най-малко 10 души. Украински официални лица заявиха, че нападението е било отмъщение за успехите на силите им на бойното поле срещу Русия, припомня Ройтерс.

Фронтекс: Броят на руснаците, които са преминали границите на ЕС, е скочил с 30%

Броят на руснаците, които влизат в ЕС, рязко се е повишил след обявената от Москва частична мобилизация, като нелегалните пресичания на границите вероятно ще се увеличат, ако Русия реши да затвори границите за потенциални наборни войници, съобщи европейската гранична служба Фронтекс, цитирана от Ройтерс.

„През миналата седмица близо 66 000 руски граждани са влезли в ЕС, което представлява ръст от над 30 процента спрямо предходните седем дни. Повечето от тях са пристигнали от Финландия и Естония“, се казва в съобщението на Фронтекс.

Само през последните четири дни във Финландия са пристигнали 30 000 руснаци.

„Фронтекс прогнозира, че нелегалните пресичания на границите вероятно ще се увеличат, ако Русия реши да затвори границите си за потенциални наборни войници“, допълва организацията.

Латвия въведе извънредно положение в регион, който граничи с Русия

Латвия въведе извънредно положение в регион, който граничи с Русия в отговор на обявената от Москва частична мобилизация на резервисти за участие в бойните действия в Украйна, предаде Ройтерс.

Извънредното положение позволява достъп до допълнителни ресурси за защита на границата, в случай че повече хора се опитват да влязат в балтийската република от Русия.

Считано от 28 септември, специалният режим ще е в сила три месеца в няколко района в Източна Латвия, включително на граничните пропускателни пунктове на летища и железопътни гари.

Правителството в Рига днес реши също да затвори граничния пункт Педедзе, за да намали допълнително притока на руски граждани. Освен това на граничната охрана беше наредено да засили наблюдението в региона.

Латвийското вътрешно ведомство каза, че ситуацията по латвийско-руската граница е спокойна и е под контрол. Но с обявяването на мобилизация броят на руски граждани, които искат да напуснат Русия, значително е нараснал. Затова има риск, че броят на нелегалните мигранти също може да скочи, отбелязва вътрешното министерство.

В отговор на руската война срещу Украйна Латвия, Литва, Естония и Полша неотдавна спряха влизането на много хора от съседна Русия, дори и такива с валидни шенгенски визи.

Според вътрешното министерство в Рига, от 19 септември, когато новите правила влязоха в сила, общо 57 руснаци са получили отказ да влязат в страната, а 2475 са влезли легално през сухопътната граница. Други 2332 руски граждани са напуснали Латвия в посока Русия.

Вече повече от една година е в сила извънредно положение в граничния регион на Латвия с Беларус. То беше въведено през август 2021 г. заради хилядите мигранти, които се опитваха да влязат нелегално на територията на ЕС от Беларус.

Всичко за войната в Украйна – четете тук

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

1 коментар

  1. Къде е псевдопрезидента Радев , да защити окупираното българско малцинство в Украйна ?

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук