народно събрание
Снимка: БГНЕС

Днес пленарното заседание бе прекъснато за 30 минути скоро след самото си начало, след като между парламентарните групи на „БСП за България“ и „Възраждане“ възникна напрежение по отношение затварянето на въглищните централи в България. Докато партиите се караха кой е по-голям радетел въглищните централи да продължат да работят, нито една от тях не се сети да спомене гражданите, които години наред дишат мръсния въздух в Маришкия басейн и протестират срещу това.

„Възраждане“ и БСП спориха кой от тях повече и от по-дълго време иска въглищните централи да продължат да работят в контекста на Националния план за възстановяване и устойчивост, който предвижда създаването на една по-зелена България, която да провежда политика на нисковъглеродна икономика. Политиката на нисковъглеродна икономика пък предвижда „проучването и изграждането на геотермални източници на енергия, както и на съоръжения за съхраняване, които ще направят възможна плавната декарбонизация на българската енергетика чрез намаляване на емисии, а не чрез затваряне на въглищни мощности в следващите години“.

Както виждаме, въпреки че в Плана е записано, че въглищни централи няма да се затварят, все пак БСП и и „Възраждане“ спорят кой от тях повече не иска централите да бъдат затворени.

Абсолютният парадокс обаче не в това, а във факта, че двете партии искат България да получи парите по Плана за възстановяване, но са против основни реформи, необходими за потичането на средствата към нас. Не е ясно как си представят, че парите ще дойдат, без условията да се спазват.

Интересно е и как изведнъж отново се присетиха за въглищните централи, след като по Плана се работи буквално от 2020 година – тогава още правителството на Борисов публикува първата версия на документа на 30 октомври 2020 година. След това Планът премина в ръцете на служебната власт, после в кабинета „Петков“, сега – след като е приет, остава парламентът да си свърши работата и да проведе заложените в него реформи.

Планът залага следната енергийна реформа – декарбонизацията на енергийния сектор с акцент върху намаляването на въглеродните емисии от производството на електроенергия. Целта за намаляване на емисиите трябва да бъде постигната през 2025 г. Предвижда се да бъде изготвен и план за постепенно премахване на централите на въглища до 2038 г.

Намаляването на емисиите на въглероден диоксид ще обхваща централите работещи на въглища – тоест ТЕЦ „Марица 3“ ЕАД, ТЕЦ „Марица Изток 2“ ЕАД, ТЕЦ „Бобов дол“ ЕАД, AES3C „Марица Изток 1“, ТЕЦ „Контур Глобал Марица Изток 3“, ТЕЦ „БРИКЕЛ“ ЕАД, ТЕЦ „Република“, ТЕЦ „Русе Изток“ и Топлофикация „Сливен“.

Докато днес БСП и „Възраждане“ спореха кой е по-голям радетел изброените централи да не затварят, никой не се и сети да спомене за множеството протести на жители на Гълъбово заради мръсния въздух от ТЕЦ „Брикел“ – който правителството на Петков искаше да затвори, нито пък за протестите на жители на Димитровград заради ТЕЦ „Марица 3“, нито пък за протестите в Бобов дол и Големо село заради ТЕЦ „Бобов дол“. Докато партиите спорят, гражданите дишат мръсен въздух. И изглежда сякаш спорещите пет пари не дават за този факт.

Още актуални коментари – четете тук.

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук