Виктор Орбан взе ЕС за заложник, като поиска милиарди в замяна на отмяна на ветото по всички въпроси – от помощта за Украйна до глобалното споразумение за корпоративния данък.
Според унгарския лидер тези милиарди са средства от ЕС, които страната му заслужава като член на ЕС. Но Брюксел ги отказва поради опасения от ерозията на демократичните ценности в Будапеща, като настоява Унгария първо да направи редица промени.
Сега двете страни се стремят към споразумение: Очаква се ЕС скоро да отпусне парите, след като Унгария обещае да приеме набор от реформи. Лидерите на ЕС настояват, че промените ще обърнат тенденцията на отслабване на демократичните норми в страната и ще защитят по-добре парите на блока от попадане в корумпирани ръце. Будапеща настоява, че наистина иска да изпълни обещанието си.
Неизказан остава основният фактор, който води до приключване на преговорите: Орбан блокира някои от най-неотложните инициативи на ЕС, включително спешния пакет от 18 млрд. евро за подпомагане на Украйна и световното споразумение за определяне на минимална ставка на корпоративния данък. Неговият ход? Да накара Брюксел да предаде парите на Будапеща от ЕС.
„Това е чисто и просто изнудване“, казва дипломат от ЕС.
Залогът е голям. При сценарий без сделка Брюксел рискува да загуби лицето си, ако не може да предостави обещаната помощ на Киев или глобалното данъчно споразумение, за което се бореше. Служителите на ЕС също така не желаят да тласнат към ръба затруднената икономика на Унгария – и не искат да бъдат разглеждани като задълбочаващи разделението, докато наблизо бушува война.
Министрите на ЕС ще обсъдят проблемите на Унгария, свързани с върховенството на закона, на среща в Брюксел в петък, а техните колеги от финансовата сфера ще се произнесат официално дали да отпуснат парите на 6 декември. Но крайният резултат вече изглежда готов.
„Те направиха мач“, каза един дипломат от ЕС.
Брюксел и Будапеща от години са в противоречие по отношение на демократичното отстъпление на Унгария. Но перспективата за загуба на достъп до милиардите на ЕС доведе до точката на кипене на тлеещата борба.
Европейската комисия, изпълнителното звено на ЕС, иска правителството на Орбан да укрепи независимостта на съдебната система и да подобри усилията за борба с корупцията и се опитва да издейства отстъпки, като задържа 5,8 млрд. евро за възстановяване от пандемията и заплашва да намали 7,5 млрд. евро от редовните фондове на ЕС. След месеци на съпротива Унгария седна на масата за преговори, тъй като не може да загуби спасителните пари на ЕС на фона на затруднената си икономика.
Крайните срокове наближават и в двете битки.
Брюксел не разполага с достатъчно време, за да одобри дела на Унгария във възстановителните фондове, и се очаква да вземе решение до края на месеца. В същото време Орбан е изправен пред крайния срок в събота да изпълни обещаните от него 17 реформи или да рискува да загуби част или всички 7,5 млрд. евро.
В момента се подготвя пакетна сделка, като Будапеща вероятно ще получи достъп до парите си за възстановяване само след приключване на обещаните реформи, които Комисията ще представи като стъпка напред.
„Успяхме да убедим унгарското правителство да засили независимостта на съдебната система“, заяви служител на ЕС. „Това не е краят на преговорите, но е значителна стъпка.“
Като част от очертаващия се политически компромис вероятно ще отпадне и предложеното спиране на плащанията в размер на 7,5 млрд. евро – въпреки че Комисията все още не е финализирала позицията си и подчерта, че процесът в крайна сметка може да бъде възобновен, ако антикорупционните реформи не окажат въздействие.
Все пак очакваната победа на Орбан е свързана с рискове за дългогодишния унгарски лидер. Политиката на умишлено забавяне на Будапеща направи Унгария по-изолирана от всякога на европейската сцена, а доверието на Брюксел в унгарското правителство е рекордно ниско.
В същото време активистите за борба с корупцията твърдят, че реформите на Орбан са недостатъчни. Според критиците кариерата на министър-председателя зависи до голяма степен от разпределянето на средства от ЕС и държавни фондове на съюзници, поради което е малко вероятно той да осъществи каквито и да било значими актуализации, които да застрашат неговата система за покровителство. Освен това експертите твърдят, че планираните съдебни реформи са твърде малко и твърде късно. Това означава, че може да предстоят още финансови битки с ЕС.
Подобни политически рискове съществуват и за лидерите на ЕС. От години фигури като председателя на Комисията Урсула фон дер Лайен обещават да заемат по-твърда позиция спрямо изоставащите в областта на правовата държава. Разпределянето на милиарди въпреки възраженията на Европейския парламент и групите на гражданското общество едва ли ще убеди хората, че тя ги следва.
Под (времеви) натиск
Комисията трябва да одобри плана за възстановяване на Унгария до края на ноември, за да има достатъчно време страните от ЕС да одобрят и финализират споразумението с Будапеща до края на годината. Това е твърд краен срок, след който Унгария ще загуби 70 % от безвъзмездните средства в размер на 5,8 млрд. евро.
Решението на колегиума на комисарите, колективния орган за вземане на решения на Комисията, се отлага със седмици, но според служители на ЕС в момента е насрочено за 30 ноември.
В същия ден се очаква Комисията да представи оценката си за това дали Будапеща е изпълнила 17-те си ангажимента за реформи, които трябва да изпълни, за да си гарантира достъп до 7,5 млрд. евро от редовните фондове на ЕС. Тези пари са застрашени чрез механизъм за върховенство на закона, който позволява на ЕС да намали редовните бюджетни плащания, ако съществува риск те да бъдат присвоени.
„Надяваме се, че Европейската комисия ще се съсредоточи върху фактите, а не върху политическите мнения, и ще оцени процеса на изпълнение по номинална стойност и наистина се надяваме, че оптимистичният сценарий ще надделее“, заяви в четвъртък пред POLITICO Тибор Наврачич, унгарският министър на регионалното развитие, отговарящ за фондовете на ЕС.
Европейският парламент настояваше Комисията да приложи механизма си за върховенство на закона срещу Унгария, като евродепутатите написаха в оценка, че досега Орбан е изпълнил само няколко от 17-те условия. Според него Брюксел не трябва да се отказва от този лост за въздействие срещу Орбан.
„Ако Комисията отпусне парите на Виктор Орбан, Урсула фон дер Лайен ще бъде лично отговорна за превръщането на Унгария в корупционно блато“, заяви в четвъртък Мориц Кьорнер, германски евродепутат от либералната група „Обнови Европа“ (Renew Europe).
Един от възможните резултати е Комисията да предложи спиране на част от средствата на ЕС за Унгария, но не и на цялата сума от 7,5 млрд. евро. След това тя ще прехвърли топката на страните от ЕС, които трябва да решат до 19 декември дали да наложат санкции на Унгария или да я освободят от отговорност – решение, което изисква т.нар. квалифицирано мнозинство, включващо поне 55% от страните от ЕС и 65% от населението на блока.
Страни като Нидерландия и Дания настояват Комисията да се произнесе по един или друг начин за 7,5 млрд. евро, като настояват тя да предостави „актуализирана оценка на риска“ малко след крайния срок 19 ноември.
Ефектът на доминото
Моментът на истината е насрочен за 6 декември, когато и четирите елемента ще бъдат включени в дневния ред на срещата на финансовите министри на ЕС.
Мнозинството от страните от ЕС ще трябва да подкрепят плана за възстановяване на Унгария, което ще ѝ позволи да получи безвъзмездни средства в размер на 5,8 млрд. евро. Те също така ще решат дали да спрат редовните средства на ЕС за Будапеща.
В същия ден министрите трябва да подкрепят с единодушие пакета за помощ за Украйна на стойност 18 млрд. евро и правилата на ЕС за прилагане на глобалното споразумение за корпоративния данък – двете досиета, които Орбан държи като заложници.
Последователността на дневния ред на заседанието ще бъде от ключово значение, за да се гарантира, че чиповете ще паднат точно на мястото си.
„Това е като домино“, каза един дипломат от ЕС. „Работи само ако всички елементи са подредени точно както трябва“.
Текстът е публикуван в „Политико“, негови автори са Паола Тама и Лили Байер. Преводът и заглавието са на ДЕБАТИ.БГ.
Още актуални анализи – четете тук