Турски съд нареди ареста на журналист в Югоизточна Турция за предполагаемо разпространение на „дезинформация“, каза неговият адвокат днес. Това е първото предварително задържане съгласно новия закон за дезинформацията, който според критици представлява заплаха за свободата на словото, предаде „Ройтерс“.
Арестът идва два месеца след приетото от парламента законодателство, което според управляващата партия на президента Реджеп Тайип Ердоган – Партията на справедливостта и развитието (ПСР), ще защити обществото. Критиците казват, че властите биха могли да злоупотребят със закона, за да заглушат несъгласието, отбелязва агенцията.
Синан Айгюл, журналист в населената предимно с кюрди провинция Битлис, беше задържан рано в сряда, след като написа в Туитър, че 14-годишно момиче било сексуално малтретирано от мъже, включително полицаи и войници. По-късно той изтри публикацията.
В поредица от туитове Айгюл каза, че след като е публикувал за предполагаемия инцидент, местният управител му казал, че историята е невярна. Айгюл, който е председател на асоциацията на журналистите в Битлис, се извини за публикуването на историята без да получи потвърждение от страна на властите.
По-късно в сряда местен турски съд разпореди ареста на Айгюл, който очаква съдебен процес, тъй като действията му биха могли да доведат до страх и паника сред обществото и да нарушат мира в страната, като се има предвид големината на аудиторията му, се посочва в съдебен документ.
В изявлението си пред съда Айгюл каза, че е поправил грешката си след разговор с властите, изтрил е първоначалната публикация и не е имал намерение да извърши престъпление.
Адвокатът на Айгюл Дияр Окар каза, че задържането е незаконно. „Прилагането на законодателството (…), доколкото знаем, за първи път, интерпретирано по този начин от съдебната система, ни оставя загрижени, че подобни разследвания и арести ще се увеличат в бъдеще“, каза Окар пред „Ройтерс“.
Законът предвижда наказание с лишаване от свобода до три години за всеки, който разпространява невярна или подвеждаща информация. Партията на справедливостта и развитието на Ердоган и съюзниците им от Партията на националистическото действие казват, че се стремят да се преборят с дезинформацията.
Новият закон породи опасения за нови репресии срещу медиите, след като разследване на Ройтерс показа как натискът от страна на властите и автоцензурата трансформират водещите турски медии.
Вчера бе осъден и кмета на Истанбул Екрем Имамоглу, популярен опонент на президента Реджеп Тайип Ердоган. Той получи 2,7 години затвор заради обида към политически опоненти. Повече четете тук.
Още международни новини – четете тук.