При нощните бомбардировки на Русия на райони в Източна Украйна е загинал най-малко един човек, съобщиха местни власти в неделя, след като Москва прекрати самообявеното коледно примирие и обеща да продължи с бойните действия, докато не постигне победа над съседката си, предаде „Ройтерс“.
В петък президентът Владимир Путин нареди 36-часово прекратяване на огъня по линията на съприкосновение, за да се отбележи православната Коледа в Русия и Украйна, която се пада в събота. Украйна отхвърли примирието и по фронтовата линия имаше обстрел.
50-годишен мъж е загинал в североизточната област Харков в резултат на руския обстрел, съобщи губернаторът на областта Олег Синехубов в приложението за съобщения Telegram. Новината бе съобщена минути след полунощ в Москва.
Повечето украински православни християни традиционно празнуваха Коледа на 7 януари, както и православните християни в Русия. Но тази година Православната църква на Украйна, най-голямата в страната, разреши и празнуването на 25 декември. Въпреки това мнозина отбелязаха празника в събота, като се стекоха в църквите и катедралите.
Кремъл заяви, че Москва ще продължи с това, което нарича „специална военна операция“ в Украйна и което Киев и западните му съюзници наричат непровокирана агресия за заграбване на земя.
„Задачите, поставени от президента (Путин) за специалната военна операция, все пак ще бъдат изпълнени“, цитира руската държавна агенция ТАСС думите на първия заместник-началник на генералния щаб на Путин Сергей Кириенко.
„И определено ще има победа“.
Не се вижда краят на войната, която продължава вече 11-и месец и в която загинаха хиляди хора, милиони бяха разселени и украинските градове се превърнаха в развалини, пише агенцията.
Украински официални лица съобщиха и за взривове в региони, които съставляват по-широкия регион Донбас – фронтовата линия на войната, където боевете продължават от месеци.
Павло Кириленко, губернатор на Донецка област в Украйна, съобщи, че през нощта е имало девет ракетни удара по региона, включително седем по пострадалия град Краматорск. По предварителна информация няма пострадали.
Взривове са били чути и в град Запорожие, административен център на Запорожка област, съобщи местен служител, без да дава непосредствени сведения за щети или жертви.
В сряда президентът на Украйна Володимир Зеленски заяви, че Русия планира нова голяма офанзива. В петък Пентагонът заяви, че целта на Путин да завземе украинска територия не се е променила, дори ако армията му продължава да понася удари.
Нарастват опасенията, че Беларус – верен поддръжник на Москва – може да бъде използвана като плацдарм за нападение срещу Украйна от север след засилването на военната активност в страната и новото прехвърляне на руски войски там.
Неофициални канали в Telegram, които следят военната активност в Беларус, съобщиха късно в събота, че около 1400-1600 руски войници са пристигнали от Русия в североизточния град Витебск в Беларус през последните два дни.
Трибунал за Русия
Исканията за специален трибунал, който да разследва Русия за „престъплението агресия“ срещу Украйна, бяха подкрепени от високопоставени британски политици от различни политически сили, за да се покаже на Владимир Путин и неговите генерали, че ще им бъде потърсена отговорност, пише „The Guardian“.
В съвместно изявление, споделено с „The Observer“, фигури като лидера на лейбъристите Киър Стармър, бившия генерален секретар на НАТО Джордж Робъртсън, бившия външен министър Дейвид Оуен и бившия лидер на торите Иън Дънкан Смит заявяват, че трибуналът трябва да бъде създаден, за да разгледа „очевидно незаконната война“ на същите принципи, от които са се ръководили съюзниците, когато са се срещнали през 1941 г., за да положат основите на Нюрнбергския процес срещу нацистките лидери за военни престъпления.
Въпреки че Международният наказателен съд вече разглежда обвиненията във военни престъпления и престъпления срещу човечеството във връзка с инвазията в Украйна, защитниците на специалния трибунал твърдят, че той е необходим, тъй като съдът няма правомощия да разглежда престъплението агресия. Организацията на обединените нации определя акта на агресия като „нахлуване или нападение от въоръжените сили на една държава на територията на друга държава или всякаква военна окупация“.
Специалният трибунал ще окаже допълнителен натиск върху Русия и Путин, твърдят неговите поддръжници. Той ще попречи на висши руски служители да пътуват от страх от арест, ще покаже солидарност с Украйна, която поиска трибунала, и ще изпрати послание от международната общност, че агресията няма да остане ненаказана. Ще бъде разгледана и ролята на Беларус.
„Изминаха 10 месеца, откакто Русия, подкрепена от Беларус, започна една от най-големите сухопътни инвазии в Европа след Втората световна война“, пишат те. „Оттогава хиляди украински цивилни граждани бяха убити или ранени, 8 милиона души бяха вътрешно разселени, а около 8 милиона станаха бежанци. Гражданска инфраструктура и икономически активи на стойност десетки милиарди са унищожени или разграбени, а незаменими паметници на културата са превърнати в руини“.
„Ако бъдат доказани в съда, тези актове на агресия биха могли да представляват това, което Нюрнбергският процес нарича „върховно международно престъпление“. Защото именно от престъплението агресия често произтичат повечето други международни престъпления – военни престъпления, престъпления срещу човечеството и геноцид“.
По-рано Нидерландия заяви, че е готова да бъде домакин на такъв трибунал, подкрепян от ООН.
Председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен също заяви, че е необходим нов трибунал с широка подкрепа, за да се гарантира, че нахлуването на Русия няма да остане ненаказано. Миналия месец украинска делегация пътува до САЩ в опит да получи подкрепа за този ход.
Говорител на правителството на Обединеното кралство заяви: „Има все повече доказателства, че по време на незаконното и неморално нахлуване на Русия в Украйна са извършени ужасяващи жестокости. Активно подкрепяме вътрешната съдебна система на Украйна, разследванията и съдебното преследване, както и разследването, провеждано от Международния наказателен съд. Разбира се, внимателно обмисляме и други предложения за механизми за търсене на отговорност от Русия“.
Всичко за войната срещу Украйна – четете тук.