Цели сгради са сринати със земята
Цели сгради са сринати със земята Снимка: БТА

Палатковите лагери, изградени от турската правителствена дирекция за управление при бедствия и кризи (АФАД) в разрушения от земетресенията град Нурдагъ, са препълнени. Изключително тежка остава обстановката в целия град.

Селяха Йолчуджу, която е имала апартамент в сграда наблизо, е останала без дом, близките й също. “

„Условията в лагера са много лоши“, твърди тя пред БТА. Жената споделя, че блокът им се е срутил и всичко е сравнено със земята.

Йолчуджу се оплаква и от факта, че съвсем наблизо, в друг палатков лагер, имало много сирийски бежанци. Тя разказва още, че пере на ръка, хората пестят храната, но всички си споделят най-необходимото. По думите на Селяха изключително тежко е през нощта, когато температурите падат доста под нулата, а в палатките няма отопление, хората се завиват само с одеяла. За да се постоплят, те палят огън и си правят чай.

Същевременно Селяха Йолчуджу посочва, че държавата се грижи добре от гледна точка на осигуряване на храна и вода за бедстващите. Тя добавя, че в палатката, в която е настанена, живеят общо три семейства – 12 души. За съжаление обаче има много случаи на мародерство, обяснява жената.

Въпреки изключително сериозната и тежка обстановка децата в лагера си играят и не спират да се усмихват, което дава кураж и сили на възрастните.

С всеки изминал час обстановката в десетте окръга в Югоизточна Турция, поразени от разрушителните земетресения, се утежнява. Според специалистите първите 72 часа са най-важни за спасяването на хората, а от първия опустошителен трус в понеделник вече са изминали 86 часа. Надеждите за намиране на живи оцелели изпод разрушенията избледняват.

По официални данни жертвите към момента в Турция надвишават 16 хиляди, а над 64 хиляди са ранените. По всяка вероятност броят им ще продължава да расте.

В два окръга – Шанлъурфа и Килис, спасителните екипи на Дирекцията за управление при бедствия и извънредни ситуации (АФАД) са преустановили издирвателните и спасителните действия.

„Екипите ни се прехвърлят в други окръзи и продължават да работят“, съобщи отговорен представител на АФАД.

Около 600 души от Кахраманмараш, останали без покрив, са били настанени в хотели в други окръзи.

Турският президент Реджеп Тайип Ердоган заяви, че пострадали хора ще бъдат приютявани в хотели в Анталия, Алания, Чанаккале, Бурса и пр.

Вицепрезидентът Фуат Октай каза, че е започнало контролирано захранване с ток в целия бедстващ район, в който живее население от около 15 милиона души.

Турските железници пуснаха допълнителни влакове, а авиокомпаниите „Търкиш еърлайнс“ и „Пегасус“ обявиха, че до 12 февруари ще превозват безплатно пострадали хора еднопосочно.

От много места обаче постъпват и тревожни съобщения, че спасителните работи са недостатъчни, главно в отдалечените от градовете селища, както и че липсва достатъчно техника. Хиляди хора са в безнадеждно положение и отправят молби за помощ за спасяване на близките им.

„Хората са опечалени, в траур, за кого да скърбят по-напред, като се има предвид, че непрекъснато получават тъжни вести за свои близки, общината не смогва да погребва жертвите. Хиляди нощуват по улиците, градът е мъртвило, нощно време осветяват само пламъците на огньовете, които хората палят по улиците, за да се греят“, разказва Фахрийе Алтъндаг от местна медия в Хатай.

Алтъндаг призова всеки, който иска да помогне, да направи това чрез кризисната маса към общината в Хатай, и да следи в интернет от какви помощи се нуждаят пострадалите към момента.

Сега имаме най-голяма нужда от палатки, топли дрехи, електрически уреди, подвижни тоалетни, съобщиха от общината в Малатия. И колкото и зловещо да звучи, има остра необходимост от платове за погребване на мъртвите (на турски „кефен“).

Междувременно Истанбулската голяма община обяви на сайта си списък на вещите, от които има нужда към момента – одеяла, спални чували, отоплителни уреди, сухи храни, мобилни телефони, зарядни устройства, хигиенни материали, бебешки пелени, зимни дрехи, ръчни фенери. Общината предостави и контакти за изпращане на помощите: İnönü Caddesi No:143 Esentepe Mahallesi Kartal, Telefon: 0 216 586 5524, [email protected]

Трагедията задейства вълна от дарителски жестове на граждани от всички слоеве на обществото. Поредният пример за това е решението, което популярната турска поппевица Съла Генджоглу и познатият от телевизионните сериали Илкер Калели обявиха в Ютюб, а именно, че ще осигурят със собствени средства образованието на три деца, пострадали от земетресението.

Оцелелите от земетресението още не могат да се отърсят от ужаса.

„В първия момент помислих, че се разтресохме от бомба. После успяхме да излезем от къщи. Сега сме настанени в хотел в Анталия. Четиригодишният ми син мисли, че сме на почивка“, казва Серпил Субашъ от Адъяман.

Енгин Кубилай, друг пострадал от Малатия, сподели, че е загубил при земетресението над 60 свои близки и приятели.

„Всички предмети в къщи започнаха да се движат. Стаите се врязаха една в друга. Не помня как с последни усилия успяхме да изскочим навън. Беше много студено и валеше сняг. Останахме в колата. Тъкмо мислехме, че се е успокоило, и земята отново се разтресе. Блокът на едно познато семейство се срути пред очите ми. Малатия вече е мъртъв град. Почти не останаха неповредени сгради“, описва той.

Още международни новини – четете тук

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук