Въпреки вчерашния призив на българския президент Румен Радев за мир, Европейският съюз е повече от решен да продължи да подпомага Украйна, както с финансова, така и с военна помощ.
Украинският президент Володимир Зеленски заяви вчера, че някои лидери от ЕС са казали на срещата на върха, че са готови да предоставят на Украйна изтребители, за да ѝ помогнат да се бори с руската инвазия, предаде Ройтерс.
Зеленски за първи път присъства на среща на лидерите на всичките 27 страни от ЕС в Брюксел. Посещението е част от второто му пътуване в чужбина, откакто Русия нахлу в Украйна през февруари миналата година. То цели получаване на още оръжия от съюзниците.
„Европа ще бъде с нас до нашата победа. Чух това от редица европейски лидери . . . за готовността да ни дадат необходимите оръжия и подкрепа, включително авиация“, заяви той на съвместна пресконференция с председателите на Европейския съвет и Европейската комисия Шарл Мишел и Урсула фон дер Лайен.
Той заяви, че е обсъдил с френския президент Еманюел Макрон и германския канцлер Олаф Шолц въпроса за засилване на военния потенциал на Украйна, но отбеляза, че не може да направи обществено достояние всички елементи от срещата си с двамата лидери.
Мишел заяви на пресконференцията, че ЕС трябва да продължи да оказва максимална подкрепа на Украйна.
„Ние разбираме, че идните седмици и месеци ще бъдат от решаващо значение. Трябва да останем бдителни, трябва да продължим да предоставяме най-голямо ниво на подкрепа“, каза той.
„Артилерия, боеприпаси, отбранителни системи . . . вие ни казахте точно от какво имате нужда и от какво се нуждаете сега“, заяви Мишел, поглеждайки към Зеленски.
Урсула Фон дер Лайен обяви, че ЕС ще наложи нови санкции срещу Русия, включващи още забрани за износа на стойност над 10 милиарда евро. По думите ѝ мерките ще засегнат „пропагандаторите“ на руския президент Владимир Путин.
„Ние ще вземем на прицел пропагандаторите на Путин, защото техните лъжи отравят общественото пространство в Русия и извън нея“, заяви тя, като добави, че новите санкции „още повече ще лишат от ресурси военната машина на Русия и ще разклатят основите на нейната икономика“.
Призивите за мир няма да прекратят а по-скоро ще отложат войната
На неполитически език те означават да се признаят окупираните територии за руски. Но изглежда, че Европа си е научила урока след Втората Световна война, когато пожертването на Полша в името на мира не доведе до желаните резултати. Поне за момента, Западът изглежда поддържа позицията за мир, но само ако руснаците върнат завзетите територии.
Историята показва, че агресорите обикновено не спират. При ситуация, в която се постигне мир с цената на разпокъсването на Украйна, няма гаранция, че Полша, Молдова или дори България няма да се превърнат в следващите набедени за освобождение.
В идните месеци предстои непрекъснато да чуваме призиви за мир. Но трябва ясно да се разбере, какво означават. Те са проблематични, именно заради цената с която трябва да се платят.
Още актуални коментари – четете тук