Гръцкият остров Самотраки е въплъщение на всички нюанси на зеления цвят. Постепенно скалистите склонове на планината Саос ( висока 1611 метра), отстъпват място на полегати възвишения, покрити с чинари, дъбови гори и величествени кедри.
Подхранвани от чистите води на три реки, тук виреят редки и ендемични растения. Зеленчуците процъфтяват в полетата около пристанището на Камариотиса на западния край на острова, докато маслинови дървета и слънчеви панели се редят по южното крайбрежие.
Разположен в Егейско море близо до североизточната граница на Гърция с Турция, островът е на кратко пътуване с ферибот от Александруполис, само на 50 км от българската граница. Самотраки е бил известен в древния свят със своето религиозно светилище. Днес островът е магнит за екотуристите.
Ето и някои интересни неща за него:
Остров, предназначен за „млади крака“
Градчето Терма, на северния бряг, е добра база за опознаване на острова. Повечето от местата за настаняване са обикновени и са фокусирани върху ангажирането с околната среда. Кой има нужда от лукс, когато зад прозореца си има рекичка?
„Самотраки е различен остров. Има зелени гори, реки и водопади. Хората идват да се разходят в планината, а някои, и заради морето. Това е девствен остров“, казва Калиопи Парселиас, жител на острова.
Тя управлява пансион за настаняване повече от 30 години. Първоначално гостите са били предимно гръцки семейства и няколко германски.
„Сега имаме хора от цяла Европа“, казва тя, като отправя важно предупреждение: „Предимно млади хора, защото за Самотраки са нужни млади крака за ходене.“
Речни разходки и водопади
В Северната част на Самотраки водопади се спускат върху гладки скали, образувайки естествени речни вирове, наречени от гърците ватри. Трите ватри на река Цивдогианис, се намират точно извън Терма и са най-лесните за достигане. Невъзможно е да докоснете дъното на първата ватра с краката си, но Грия Ватра, втората, не е толкова дълбока.
Още три ватри са разположени на около 5 километра на изток от Терма по крайбрежния път. Реката, преминаваща през тях, е Фониас, която започва от планината Саос и се влива в морето. Фониас означава „убиец“ на гръцки, което определено отговаря на бруталната ѝ сила. При сухо време обаче пътеката до първата ватра е сравнително лесна за разходка. Коритото на реката е заобиколено от огромни чинари, златна папрат и стари сиви камъни.
Първия водопад е наричан също Фониас. Тук могат да се видят хора, които се припичат на слънце, деца, които си играят в плитките езера, и плувци, които се къпят под освежително силните пръски на първата ватра. По средата на скалата има дори въже, прикрепено към дърво, с което като Тарзан, посетителите могат да се гмуркат в ледените води долу.
Втората ватра, Герания, се намира след още 30-минутен преход. Има и пътека, водеща до Клейдоси, третият водопад, но тя не се препоръчва за нетренирани, заради високата ѝ степен на трудност.
Алпинизъм за професионалисти
Двупосочното пътуване от Терма до върха на Фенгари, както гърците наричат планината Саос, е малко над 17 км., но според местните само „най-смелите“ се стремят към върха.
Пътеката е трудна за изкачване, но има ясно обозначени пътеки, така че туристите не са изложени на опасност от подхлъзване или падане.
Плажове и разходка с лодка
За по-малко енергично настроените, в Терма има термални бани с извори, датиращи от византийско време, плюс плажове почти навсякъде. Кипос, близо до източното крайбрежие, има красиви синкави камъчета, докато Пахия Амос на юг е единственият пясъчен плаж на острова.
Може да си наемете лодка от Камариотиса или Терма. Те спират на труднодостъпния плаж Ватос. С лодка се стига и до така наречения „висящ водопад“. Става въпрос за рядък водопад, който се спуска директно в морето, без да докосва скалите, откъдето идва и името му.
По-нататък около южния бряг, ярко сиви скали се извисяват заплашително над вълните, покрити с нещо, което прилича на гигантско произведение на абстрактното изкуство. Това е Tis grias ta pania или „прането на старата жена“. Легендата разказва, че един ден свиреп вятър издухал прането на една жена върху скалите. Ядосана от загубата си, тя изрекла проклятия, с които превърнала дрехите си в камък.
Древни останки
На Самотраки се грижат и за любителите на историята. Арсиноион, или Светилището на великите богове, е мястото, където е намерена известната статуята на богинята Нике. Изваяна през втори век пр.н.е. и сега изложена в Лувъра, тя е едно от най-известните древни произведения на изкуството.
Храмът датира отпреди времето на класическа Древна Гърция и някога е бил религиозен център на Северно Егейско море. Той е частично реконструиран и в малкия музей има реплика на известната статуя.
Хора
Разположен високо на планината Саос, Хора е столицата на острова. В цитаделата, построена през 15 век от генуезкия владетел Паламедес Гателуци, се открива страхотна гледка към града. Той им красиви улици за разходка, където цветята се изливат от прозорците, а клоните на дърветата образуват сянка над ресторантите и кафенетата. А малкият фолклорен музей на Самотраки е пълен с религиозни икони, снимки и битови предмети.
Кози, зеленчуци и морски дарове
На Самотраки навсякъде има кози. Те са изобразени на тениски, чанти и бандани които се продават в сувенирните магазини. Но освен в магазините козите се шляят безцелно по пътищата, стоят на клоните на дърветата, дъвчат безсмислено и дори търсят храна дори от туристите.
„Нашите кози са известни в цяла Гърция, но не поради причината, която може би си мислите. Те пасат близо до морето, така че месото им е много вкусно“, казва местен жител.
Най-добрите ястия с козе месо се намират в семейните ресторанти, повечето от които се намират в листни гори или имат прекрасни гледки към залеза. Местните умеят повече от 20 различни начина за приготвяне на козе месо. Независимо дали е на фурна със сливи, мариновано в червено вино или задушено в дюля, почти всичко, което се предлага на острова е отгледано, или направено от местните.
Но освен месо, на Самотраки има и страхотни морски дарове, както бихте очаквали от гръцки остров, а вегетарианските специалитети включват фасолада, цигириста или яхния от боб престояла един ден, преди да се изпържи. Няколко ресторанта в Терма предлагат веган варианти, включително и на традиционната спинакопита, традиционният гръцки пай със спанак и фета.
Някои ресторанти продават продуктите си на място, а сирене, мед и зехтин могат да се закупят директно от фермите около острова.
През нощта Терма оживява с уличен пазар. Жителите на острова продават добре изработени бижута с полускъпоценни камъни, ръчно изработени кожени чанти и много други стоки.
Хората, работещи в туризма на Самотраки, са израснали тук и никой от тях не приема дивата красота на острова за даденост. Те работят заедно, за да го опазят, защото както казват:
„Самотраки има много добра енергия. Посетителите казват, че е спокойно. Когато дойдат тук, те са уморени, имат много проблеми. След една седмица обаче, се превръщат в нови хора.“
Текстът е публикуван в CNN, преводът и заглавието са на ДЕБАТИ.БГ.
Още любопитни новини – четете тук