Земетресение в Турция
Земетресението в Турция преди година беше унищожително

Шестима души са загинали при земетресението, което разтърси граничния район на Турция и Сирия, съобщи CNN Turk. Това се случва две седмици след по-голямо земетресение, което причини смъртта на над 47 000 души и повреди или разруши стотици хиляди домове.

Земетресението от понеделник, този път с магнитуд 6,4, беше с епицентър близо до южния турски град Антакия и беше усетено в Сирия, Египет и Ливан. То е ударило на дълбочина 10 км, съобщи Европейският средиземноморски сеизмологичен център (EMSC).

Си Ен Ен Тюрк показа как спасителен екип се изкачва по стълба, за да влезе в една от сградите, където някои хора са били блокирани след последния трус. Изданието заяви, че земетресението е ударило, докато хората са били във вече повредената сграда, за да приберат вещи, преди тя да бъде разрушена.

Турският министър на здравеопазването Фахреттин Коджа съобщи, че при земетресението в понеделник вечерта са пострадали 294 души, като 18 от тях са тежко ранени и са транспортирани в болници в Адана и Дьортьол, пише „Ройтерс“.

Пациентите са били евакуирани от някои здравни заведения, които са останали в експлоатация след силните трусове преди две седмици, тъй като в сградите са се появили пукнатини, съобщи Коджа в Twitter.

В Самандаг жителите казаха, че са се срутили още сгради, но повечето жители на града вече са избягали след първите трусове.

Муна Ал Омар разказва, че е била в палатка в парк в централната част на Антакия, когато земята отново започнала да се люлее.

„Мислех, че земята ще се разцепи под краката ми“, каза тя в понеделник, плачейки, докато държеше 7-годишния си син на ръце.

При посещението си в Турция в понеделник държавният секретар на САЩ Антъни Блинкен заяви, че Вашингтон ще помага „толкова дълго, колкото е необходимо“, тъй като спасителните операции след земетресението от 6 февруари и последвалите го трусове приключват и вниманието се насочва към подслон и възстановителни работи.

Броят на загиналите при земетресенията преди две седмици в Турция нарасна до 41 156 души, съобщиха турските власти в понеделник, и се очаква да продължи да нараства, като е известно, че 385 000 жилища са разрушени или сериозно повредени, а много хора все още са в неизвестност.

Президентът Тайип Ердоган заяви, че строителните работи на близо 200 000 апартамента в 11-те засегнати от земетресението провинции на Турция ще започнат през следващия месец.

Общият размер на хуманитарната помощ на САЩ в подкрепа на борбата със земетресението в Турция и Сирия достигна 185 млн. долара, съобщи Държавният департамент на САЩ.

Сред оцелелите от земетресенията са около 356 000 бременни жени, които спешно се нуждаят от достъп до здравни услуги, съобщи Агенцията на ООН за сексуално и репродуктивно здраве.

Сред тях са 226 000 жени в Турция и 130 000 в Сирия, като около 38 800 от тях ще родят през следващия месец. Много от тях са се подслонили в лагери или са изложени на ниски температури и се борят да си набавят храна или чиста вода.

Помощ за Сирия

В Сирия, която вече е съсипана от продължилата повече от десетилетие гражданска война, повечето смъртни случаи са в северозападната част на страната, където според ООН са загинали 4525 души. Районът се контролира от бунтовници, които воюват със силите, верни на президента Башар Асад, което усложнява усилията за оказване на помощ.

Сирийските власти твърдят, че 1414 души са загинали в райони под контрола на правителството на Асад.

Медицинската благотворителна организация „Лекари без граници“ (MSF) съобщи, че конвой от 14 нейни камиона е влязъл в Северозападна Сирия от Турция в неделя, за да подпомогне спасителните операции.

Световната програма по прехраната също оказва натиск върху властите в този регион да спрат да блокират достъпа на помощи от контролираните от сирийското правителство райони.

От понеделник сутринта 197 камиона, натоварени с хуманитарна помощ на ООН, са влезли в Северозападна Сирия през два гранични пункта, съобщи говорител на Службата на ООН за координация на хуманитарните въпроси.

Хиляди сирийски бежанци в Турция се върнаха в домовете си в Северозападна Сирия, за да се свържат с роднините си, засегнати от опустошенията.

На турския граничен пункт Чилвегозу стотици сирийци се наредиха на опашка още от ранните часове на понеделник, за да преминат.

Мустафа Ханан, който е оставил бременната си съпруга и 3-годишния си син, казва, че е видял около 350 чакащи.

27-годишният автомобилен електротехник каза, че семейството му заминава за няколко месеца, след като домът им в Антакия се срутил, възползвайки се от обещанието на властите, което им позволява да прекарат до шест месеца в Сирия, без да губят възможността да се върнат в Турция.

„Притеснявам се, че няма да им бъде позволено да се върнат“, казва той. „Ние вече бяхме разделени от нашата нация. Сега ли ще бъдем разделени и от семействата си? Ако се възстановя тук, но те не могат да се върнат, животът ми ще бъде загубен“.

Още новини от деня – четете тук.

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук