„Беше ми забранено да присъствам на церемонията за наградите БАФТА заради опасност и за останалите. Все пак, там присъства елитът в киното и представител на кралското семейство – принц Уилям, който е патрон на събитието“. Това каза разследващият журналист Христо Грозев в ефира на NOVA, когото лондонската полиция не допусна до церемонията.
Филмът „Навални“ спечели в категорията за най-добра документална лента на наградите БАФТА. Филмът е посветен на отравянето на руския опозиционер Алексей Навални, разследването как точно се е случил опитът да бъде убит и възстановяването му. Като един от основните двигатели на разследването, Грозев има голяма роля в лентата. По думите му обаче – от съображения за сигурност, той не е присъствал на церемонията.
В края на миналата година руските власти обявиха Христо Грозев за федерално преследване по неясни обвинения, които отказаха да споделят с България. В средата на февруари световните медии съобщиха, че австрийските власти са предупредили журналиста от „Белингкат“ Христо Грозев, че наети от Русия убийци го издирват активно с помощта на местни агенти. Преди това той живееше във Виена.
„Не съм запознат подробно с информацията, с която разполага полицията в няколко страни в Европа. Факт е, че има активно следствие, разследване на опит за покушение. Очевидно, нито ми е дадена пълна информация по темата, нито аз мога да я споделя. Самият факт, че дори английската полиция е посъветвала организаторите на събитието БАФТА да не бъда допуснат, показва, че има такава обективна информация”, обясни той.
Във връзка с наградите „Оскар”, той обяви, че ще присъства на събитието на 20 март. „През последните 40-50 години в САЩ не е имало опити за покушение на руските служби, докато, за съжаление, в Англия имаше успешни такива”, допълни Грозев.
Журналистът не вижда сценарий за мир без загуба на Русия във войната. „Единственият алтернативен вариант за край на конфликта би бил, ако има вътрешен преврат в Русия. Например, икономическият елит в страната да си оформи нещо като елиминиране на върхушката на Путин”, е мнението му.
По думите му вътрешнополитически движения в Русия ще сложат край на войната преди да има реална чисто военна загуба от руска страна. „Реалният ефект на санкциите върху джоба на средния сравнително беден руснак ще се усети в средата на тази година”, каза Грозев.
Той обясни, че по информация, която получава от източници, близки до Кремъл, е имало желание Русия да си създаде някакъв друг символ на победа – чрез бомбардировки на гражданска инфраструктура да се образува нов поток бежанци към Европа, за да бъде Евросъюзът уморен от помощта към Украйна и да започне натиск върху Зеленски.
Грозев предупреди, че започва реална военна помощ на Русия от Китай. „Това е сериозно притеснение. Мисля, че следващите няколко дни ще видим доказателства от американска страна. Това е основното притеснение в Белия дом по отношение на войната. Става въпрос основно за предоставяне на липсваща електроника. Китай е готов дори да даде ракети, ако се стигне дотам”, подчерта той.
Още новини от деня – четете тук.