Божидар Божанов по професия е IT експерт и предприемач, основател на компания за информационна сигурност. Има значителен опит в изграждането на електронното управление, като в ролята си на експерт е участвал в подготовката на редица законови изменения и стратегически документи. Член е на Изпълнителния съвет на “Да, България!” и на тематичната работна група за електронно управление и административна реформа. Завършил “Голдсмитс колидж”, част от Лондонския университет. Роден е в Бургас, израснал е в Димитровград, живял е в София и в Амстердам. Народен представител от „Демократична България“ в 48-ото Народно събрание. Първият министър на електронното управление на България, като заема поста в правителството „Петков“.
Г-н Божанов, Централната избирателна комисия прие да вписва в изборните протоколи една цифра – общия резултат от получените гласове с хартиени бюлетини и с машинни разписки. Поставя ли този начин на броене под съмнение честността на вота и коректното преброяване на гласовете?
Този начин на отчитане на гласовете е предпоставка за повече грешки и то такива, които не могат да бъдат установени в РИК. Дали тези грешки са предизвикани от невнимание и преумора, или съзнателно дори не е толкова важно – важното е, че това е лошо решение и то трябва да бъде ревизирано.
Във Facebook нарекохте решението скандално – защо го определяте по този начин?
Защото противоречи на принципите на Изборния кодекс, че изборният процес трябва да е прозрачен, а Централната избирателна комисия трябва да го ръководи така, че да се постигне максимално коректен резултат. С това решение коректността на резултата ще бъде под въпрос именно заради намалената прозрачност и възможности за проверка.
Как си обяснявате решението на ЦИК – защо се взима, обслужва ли определени интереси?
Решението е взето от излъчените членове от „Хартиената коалиция“ (ГЕРБ, ДПС и БСП), с помощ от част от членовете от квотата на „Има такъв народ“. То обслужва последователните действия по заличаване на машинното гласуване. Защо тези действия са толкова устойчиви и последователни няма да спекулирам, но както при измененията на кодекса, така и в решенията на ЦИК, тази нишка е ясно доловима.
Интересно е, че ГЕРБ се отрекоха от това решение, вероятно в резултат на широко изразеното недоволство. В своята пресконференция от ГЕРБ не пропуснаха да обвинят „някои партии“, визирайки „Демократична България“ и „Продължаваме промяната“, за вдигане на шум и създаване на недоверие. Нашата критика към изборната администрация, както винаги, е аргументирана, спокойна и институционална, в контраст на последователните пропагандни подходи на ГЕРБ срещу машините при последните три избора.
След въпросното решение на ЦИК последваха оставки в комисията. Какъв е Вашият политически коментар по въпроса – редно ли е да видим още оставки в този орган?
ЦИК е независим орган и не искам да коментирам нечии оставки. Смятам, обаче, че членовете на ЦИК трябва да положат усилие да бъдат наистина независими, вместо да разчитат на излъчилите ги партии за формирането на мнението си.
По време не дебатите за промените в Изборния кодекс, приети от ГЕРБ, ДПС и БСП, в зала многократно бе казано, че ръчното броене на разписките от машините ще доведе до изборен хаос. Става ли хаосът още по-голям с това решение на ЦИК?
С това решение се прикриват и замазват някои от дефицитите на приетия Изборен кодекс – грешките, които ще бъдат направени в РИК, просто няма да бъдат установени. Това за мен е хаос, макар и „по-тих“.
Още актуални интервюта – четете тук.