Тайната на вота е нарушена в редица секции по време на вчерашните предсрочни парламентарни избори. Това заяви ръководителят на мисията от международни наблюдатели от Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа Тана де Зулуета. Тя отбеляза редица притеснителни моменти, включително липсата на достатъчно изборни секции за хората с увреждания.
Признаци за купуване на гласове, неправомерно присъствие на хора в изборните секции и нарушена тайна на вота – това са само част от констатациите на международните наблюдатели.
Според тях предизборната кампания се е водила предимно в социалните медии, а обществените медии, които са предоставили равен ефирен достъп до всички участници в предсрочния парламентарен вот, не са имали достатъчно правомощия при воденето на предизборните форми, съобщава БНР.
Международните наблюдатели определят протичането на предсрочния парламентарен ден като „положително“, но отбелязват редица забележки – най-вече заради честите законови поправки, по които няма политически компромис. Те обаче създадат редица трудности за изборната администрация. В деня след вота ръководителят на мисията Тана де Зулуета отбеляза редица притеснителни моменти:
„Тайната на вота бе нарушена в редица наблюдавани секции. Причината беше или начина на позициониране на самата секция или при сгъването на бюлетините. Освен това наблюдателите докладваха за случаи на присъствие на хора, които не са упълномощени да присъстват в изборните секции, което е индикативно за
неправомерно упражняване на влияние върху избирателите.
В пет случая са отбелязани признаци за купуване на гласове извън избирателните секции“.
Според наблюдателите съмненията за влияние върху решенията на избирателите са основателни:
„Кампанията, която наблюдавахме преди самия ден на вота, беше умерена, със значително присъствие в социалните медии. Наред с твърденията за
купуване на гласове и контролиране на вота,
случаите на участие на кметовете в кампанията засегна неблагоприятно равните условия за участие и способността на избирателите свободно да дадат своя глас. С някои забележими изключения, видимостта на жените – кандидати остава слаба“.
„Предизборната кампания имаше широко присъствие в обществените медии, които предоставиха пряк достъп на всички участници в политическата надпревара. Независимо от това,
строгите правила за равнопоставен достъп на участниците
в медиите ограничиха редакционното съдържание, както и журналистическата им роля. Те бяха използвани от политически партии като средства за разпространяване на собствените им предизборни послания. С по-голяма степен на редакционна свобода, частните медии предоставиха по-разнообразно отразяване, въпреки че това беше излъчвано извън най-гледаното време“, смятат те за ролята на обществените медии.
Окончателните изводи ще бъдат обобщени в още по-подробен доклад, в който ще се съдържат и препоръки за подобряване на изборния процес у нас.
Още новини от деня – четете тук