Знайни и незнайни говорители ни убеждават, че ако този път отново не се състави правителство, виновни ще са не ГЕРБ-СДС, които спечелиха изборите, а ПП–ДБ, че отказват да се коалират с тях. Всъщност, като първа политическа сила, ГЕРБ са тези, които следва да търсят управление и да направят нужните компромиси да го има. Вторите, в случая ПП-ДБ, трябва да бъдат конструктивна европейска опозиция. Защото наличието на управляващи и опозиция е основен елемент от демокрацията.
В днешния парламент има две основни направления, по които се делят формациите и това са двете възможни оси на взаимодействие между партиите. Едната линия е евроатлантическата, а другата между млади и стари – партии на статуквото и партии на Промяната.
Евроатлантици и проруски партии
Има огромен обществен натиск „Продължаваме промяната“ и Демократична България да се коалират с ГЕРБ в името на евроатлантизма. За съжаление не се споменава, че едно такова действие от тяхна страна би било равно на ритуално политическо самоубийство.
Първо, защото при силно агресивната предизборна кампания на ГЕРБ, насочена изключително срещу ПП-ДБ, една такава коалиция би била лицемерна.
Второ, би се разтълкувала като предателство към избирателите им и хората по площадите, които не желаят партиите от статуквото да продължават да са на власт.
Трето, би послужила за реабилитацията на ГЕРБ и връщането им на политическата сцена с нов имидж – от партия на статуквото, уличена в безброй злоупотреби, за която думата корупция се е превърнала в синоним – до евроатлантическа партия, отричаща 12-те години, в които беше на власт и започваща отначало.
Що се отнася до атлантическите ценности, дори да не са в коалиция, ПП-ДБ няма да откажат да подкрепят ГЕРБ за важни решения, както са правели и по-рано (с оръжията за Украйна например). За това не е нужна коалиция. За това е нужна отговорност и мисъл за народа.
Не можем да не забележим как от страна на ГЕРБ не обелват нито дума за евентуално коалиране с „проатлантическото“ Движение за права и свободи. На мушката са само ПП-ДБ.
Партиите, които гледат на Изток в новия 49-ти парламент са две и това са „Възраждане“и БСП. Но те са малцинство с общ брой от 60 депутата (37 за „Възраждане“ и 23 за БСП). Първите не желаят да се коалират с никого. А с БСП никой не желае да се коалира.
Партии на статуквото и партии на Промяната
Партиите на статуквото (ГЕРБ, БСП и ДПС) имат много повече общи неща по между си от партиите на промяната. Така нареченото статукво се формира през последните години, и се отличи с общите си действия и нежеланието за каквато и да промяна, както и със спъването на България по всички важни за нея приоритети (Шенген, еврозона, съдебна реформа, корупция и много други).
Освен това те са в основата на сегашната политическа криза, защото заедно успяха да свалят редовно избрано правителство по време на война и в изключителна икономическа рецесия. Те останаха обвързани в съзнанието на хората с коалициите „Рашидов“, „хартиената коалиция“, и коалицията „Магнитски“, чрез Пеевски, Горанов и Овчаров.
Лидерите на ГЕРБ, ДПС и БСП, макар и от различни партии всъщност са сродни политически души, представители на старите, правилно определяни като статукво. Затова е много по-естествено те да направят коалиция. Да не говорими, че в условията на демокрация един от най-важните елементи е наличието на свястна опозиция. Според резултата от последните избори най-естественото нещо е ГЕРБ-СДС да управлява, а ПП-ДБ да са опозиция.
Защото Статуквото и Промяната имат имат фундаментални ценностни, образователни и възрастови различия. Те представляват абсолютно различни поколения политици, изповядващи различни политически философии.
ИТН е естествено да премине в лагера на статуквото. Това се подсказва от предизборната им кампания, също насочена срещу Промяната, както и общите им гласувания с ГЕРБ и ДПС и участието им в свалянето на редовното правителство на Кирил Петков. Така че най-нормалното нещо е заедно да се опитат да направят ново, вече тяхно правителство в рамките на този парламент.
В крайна сметка ГЕРБ-СДС много трудно, и чрез много усилия и инвестиции, успяха с малко да спечелят изборите. Това ги прави политически лидер в страната. Заради това те са длъжни да направят правителство, а не да вменяват тази отговорност на ПП-ДБ, които избирателите избраха да останат в опозиция. Дали ще бъде евроатлантическо с ДПС, или на статуквото с ДПС, БСП и ИТН зависи изцяло от тях.
Още актуални коментари – четете тук