Организираното намерение на България да провокира чрез серийно отваряне на т.нар. клубове на българите в Република Северна Македония допринесе за нарастващото недоволство сред гражданите от „френското предложение“, заяви днес президентът на страната Стево Пендаровски.
Пендаровски каза, че през последните две години не е имал нито един конструктивен разговор с президента на България Румен Радев. „За танго трябват двама. Обективно през последните две години България имаше поредица от провокации към нас и извади аргументи да блокира пътя ни, каквито не е имало в историята на ЕС. Нито една държава не е блокирала друга държава с думите „Вие не сте този, за когото се мислите“, заяви Пендаровски.
„Аз разбирам болката на президента на РСМ, че аз бях човекът, който преди 2 години постави за първи пред своите европейски колеги и европейските институции проблема за правата на македонските българи… така че вписването на македонските българи в конституцията да стане задължително условие за начало на преговорите. И, надявам се, президентът на РСМ да осъзнае, че това е в помощ на неговата страна, за да скъса с идеологемите на тоталитарното минало и да поеме към демократизиране на страната. Моите врати са винаги отворени за него, да заповяда“, коментира от своя страна Румен Радев. „За последните 10 години поне 10 пъти съм канил президента на Северна Македония да посети България“, напомни той.
Министърът на външните ни работи Николай Милков пък направо отказа да коментира думите на Пендаровски. „Затварянето на български културни клубове в РСМ е елемент от покачването на напрежението. Дали съзнателно се опитват да вдигнат напрежението, не знам. Но откакто беше прието т.нар. „европейско предложение“, не виждаме нито една стъпка в посока на неговото изпълнение. Нито в учебниците, нито нищо. Да не говорим за други стъпки“, заяви остро той.
Още вътрешнополитически новини – четете тук
Пендаровски- лъжливото овчарче:“И в бивша Югославия никога не сме използвали термина „национални малцинства“, а имаше „нации“ и „националности“. Защо? За да не обидя някой, който живее тук и е като бройка по-малко от мнозинството хора. Мисля, че това е неуместен дебат и не бива да губим време с него,“ каза Пендаровски. В заключение: Нищо ново ненаучил, и нищо старо незабравил.
Северномакедонски българи
Като българи в Северна Македония на преброяването в 2002 година са се декларирали 1417, а в 2021 година – 3504 души. Също така само българите, живеещи извън страната, не са отчетени в преброяването, за разлика от другите етноси.Същевременно над 90 000 граждани на Северна Македония са получили българско гражданство в периода след това, а над 50 хиляди чакат разглеждане на документите им, като при тяхното подаване те прилагат нотариално заверена декларация за български произход. Според друга оценка от 2018, направена от северномакедонски независими медии, само пълнолетните активни жители на страната с българско самосъзнание са около 50 хиляди, концентрирани в Охрид, Велес, Щип, Царево село, Берово, Пехчево, Струмица и Скопие.[4] Също така има жители на страната с раздвоено народностно самосъзнание, чувстващи се и българи, и македонци – според някои твърдения над 200 хиляди.
Хърватски политик
Хърватия призна на 500 българи правата на национално малцинство, при това не става въпрос за местно население и дори за българска граждани, а за българи родени на територията на бивша Югославия. Затова пък Северна Македония не признава абсолютно никакви права на десетки хиляди българи, който след 110 години репресии са запазили българското си съзнание. На македонските граждани от РСМ мога да кажа следното: Никога няма да тръгнете напред без приятелски и взаимноизгодни отношения с България. Вместо да сте приятели с братята си по произход, ходите да молите за подкрепа „братската“ вам Гърция, вашия смъртен враг, който за 110 години почти ликвидира на своята територия всякакви остатъци от македонски българи или македонци /няма значение как ще ги наричате, те са едни и същи хора и с вас, и с нас/.