Ева Кайли
На снимката: Ева Кайли

Документи, разгледани от POLITICO, разкриват нови подробности за отделно наказателно разследване, пред което е изправена гръцката евродепутатка Ева Каили. Става въпрос за предполагаеми измами, включващи четирима бивши асистенти в Европейския парламент от 2014 до 2020 г.

Разследването проверява Кайли за три потенциални измами: дали не е подвела Парламента относно местоположението и работните ангажименти на своите асистенти; дали не е взела част от възстановените им разходи за „фалшиви“ работни пътувания, които е организирала; както и дали не е взела подкупи от част от заплатите им, става ясно от писмо на Европейската прокуратура (ЕПО) до председателя на Парламента Роберта Мецола.

Друг гръцки депутат от ЕС, Мария Спираки, е част от същото разследване. Разследващите я обвиняват, че е заблудила институцията относно дейността на своите асистенти и им е казала да подават разходи за фалшиви работни пътувания. В документите обаче не се твърди, че Спираки е вземал рушвети от заплати или фалшиви възнаграждения.

Според запознат със случая следовател Кайли дължи на Европейския парламент „около 100 000 евро“.

Подробностите предлагат първия реален поглед върху разследването, след като то стана публично достояние през декември, няколко дни след като Каили беше вкарана в затвора по подозрение, че е замесена в още по-голям скандал – „Катаргейт“ – предполагаемата мрежа за подкупи, в която държави като Катар и Мароко са плащали на членове на Европейския парламент.

В момента всички заподозрени в „Катаргейт“ вече са извън ареста и няма нови арести от февруари насам. Вниманието сега се насочва към случая с измамите. Депутатите в парламентарната комисия по правни въпроси ще обсъдят случая на Каили при закрити врати за първи път във вторник.

Кайли беше преместена под домашен арест по-рано този месец. В момента тя се бори срещу искането на прокуратурата да свали имунитета й – привилегия, с която разполагат всички депутати от ЕС. Но европейската прокуратура, която разследва престъпни измами, свързани с фондовете на ЕС, твърди, че разследването й е въз основа на солидни доказателства.

„Настоящото разследване се отнася до сериозни подозрения за повтарящи се измами и/или други сериозни нередности“, се казва в писмото на европейския главен прокурор Лаура Кьовеши, което беше изпратено до Парламента през декември и в което се иска Кайли и Спираки да бъдат лишени от имунитет.

Европейската прокуратура отказа да коментира темата на тази статия. Каили, чрез адвокат, заяви, че е обещала да върне всички дължими пари и да изпълни всички препоръки. Спираки заяви пред „Политико”, че нейният случай няма нищо общо с Каили, и потвърди, че никога не е била обвинявана във вземане на подкупи.

„Нямам спор относно бюджета въз основа на отговорността ми като ръководител. Вече съм платила съответната сума и помолих службите да преразгледат случая ми във финансово отношение“, каза тя.

Подкупи

Европейският прокурор оповести разследването за измама на 15 декември – само няколко дни след като Каили беше арестувана в Брюксел във връзка с „Катаргейт”.

Известието посочва освен Каили, която принадлежи към лявоцентристката група на социалистите и демократите, така и на Спираки, бивша журналистка и бивш говорител на дясноцентристката гръцка партия Нова демокрация, която е свързана с голямата група на Европейската народна партия в Брюксел.

Съобщението дойде същия ден, в който Кьовеши изпрати искането си за вдигане на имунитета до Роберта Мецола. Документите посочват четирима бивши служители на Каили и двама бивши помощници на Спираки като потенциално участващи в различните схеми.

Длъжностни лица оповестиха малко подробности относно разследването, и отбелязаха само, че то не е свързано с аферата Катаргейт, в която потенциално участие има и партньора в живота на Каили Франческо Джорджи, както и няколко други настоящи и бивши депутати от ЕС.

Според писмото, видяно от POLITICO, разследването на европейската прокуратура проверява както Каили, така и Спираки за нередности по отношение на „физическото присъствие на техните асистенти на мястото на работа“ и „свързани решения на Европейския парламент относно работното време“.

Според същото писмо, друга линия на разследване е „фалшиви командировки, представяне на фалшиви разходооправдателни документи и неправомерни искания за възстановяване на разходи за командировки от страна на АПС по искане на г-жа Кайли и г-жа Спираки“. АПС е акроним на акредитиран парламентарен сътрудник, уточнява изданието.

Конкретно Каили е разследвана и за получаване на „възнаграждение“ от заплатите на своите асистенти и фалшифицираните разходи.

Разследването на прокуратурата следва разследване на службата на ЕС за борба с измамите, известна като OLAF, което приключи на 23 ноември миналата година. OLAF  остави всякакви последващи действия на прокуратурата, като отказа коментар освен изявлението, което представи преди четири месеца.

Борба за имунитет

Делото на прокуратурата също се преплита с борбата за сваляне на имунитета на Каили.

Имунитетът е специална привилегия, с която се ползват членовете на ЕП и която има за цел да ги предпази от произволно преследване за това, което казват или правят като законодатели на ЕС. Той може да бъде свален по препоръка на Комисията по правни въпроси и след гласуване от всички членове на ЕП.

Евродепутатите ще обсъдят имунитета на Каили на днешното заседание на Комисията по правни въпроси.

Адвокатът на Каили Спирос Папас твърди, че обикновено подобни случаи на измама се приключват, след като ОЛАФ приключи разследването си, както е станало с Каили, и депутатът изплати дължимото според службата. Той постави въпроса как длъжностните лица могат да оправдаят отнемането на имунитета за действия, извършени през 2014 г.

„Човек не може да не постави под съмнение както законността, така и възможността на инициативата, предприета от Европейската прокуратура“, каза той. „Отговорът може да бъде даден единствено от Общия съд на ЕС.“

Текстът е публикуван в „Политико“. Преводът и заглавието са на ДЕБАТИ.БГ.

Още новини от Европа – четете тук

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук