Критичният доклад на САЩ дори е смекчен, смята Чуков
На снимката: проф. Владимир Чуков.

Русия обръща огромно внимание на африканските държави, особено на Судан. Това каза арабистът и експерт по международни отношения проф. Владимир Чуков в специално интервю за ДЕБАТИ.БГ.

Той припомни как преди три години Русия и Турция са поискали построяването съответно на руска и турска военни бази на суданска територия и обясни защо двете държави искат това.

„Там където те поискаха да създадат военни бази по море е на 300 км от саудитския град Джеда, което е пристанището на Мека, едно от светите места в исляма. Тоест те искат да имат директно наблюдение на случващото се в Саудитска Арабия“.

Чуков сравни интересите на Китай в африканския континент с тези на Русия и как те се сблъскват с тези на Франция, Великобритания, САЩ и другите африкански държави. Той обясни как се появява частната военна армия  „Вагнер“ в Судан и какво е нейното влияние.

„В момента Пригожин отрича да има членове на „Вагнер“ на суданска територия. Тази паравоенна структура и Силите за бърза подкрепа, всъщност бяха част от онези судански наемници, които се бориха на страната на един от силните мъже в Либия – генерал Хафтар. Именно „Вагнер“, научи тези паравоенни структури как да експлоатират природните богатства на отделните държави, като налагат терор и насилие. Тоест либийският модел на „Вагнер“ беше пренесен в Судан. Те практически са бойни другари, воювали са рамо до рамо с „Вагнер“ в Либия“, разказва той.

Проф. Чуков обяснява, че ако в Либия нефтът е захранвал техните мотиви, то в Судан това е златото. По-голямата част от златните мини в Судан са собственост и се менажират именно от тези Сили за бързо реагиране. Суданците всъщност са част от структурата, от философията и от стратегията на „Вагнер“ на африкански континент.

„Лидерите на тези паравоенни структури отричат, че са ги снабдявали с оръжия, и че са воювали с „Вагнер“, което не е вярно. Аз съм писал в статии относно заплатите им. Например вагнеровци в Либия получаваха около 3000 долара месечно, за разлика от суданците, които, забележете, получаваха по 30 долара. Много ниският жизнен стандарт в тяхната държава се отрази и на тяхното плащане. Но те се превърнаха в кръвожадни милиции, именно благодарение на опита на „Вагнер“, казва специалистът.

Впечатление прави, че цивилизованите държави изтеглят своите дипломати, служители на посолства и граждани, Китай е изпратил един много скромен самолет, докато за Русия няма информация да е изтегляла свои граждани. Именно това, според Чуков поражда изказването на финландския външен министър, че ако сега всички се изтеглят от Судан, това означава, че ще го оставят на руснаците и на „Вагнер“, а изказването му в много голяма степен е истина, смята специалистът.

Защо Судан е важен; какви са руските, американските и израелските интереси там; какъв е политическият ориентир на воюващите армии и да очакваме ли нов мигрантски поток – четете утре в цялото интервю на проф. Владимир Чуков за ДЕБАТИ.БГ.

Още международни новини – четете тук

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук