Министерството на отбраната няма информация за броя на повиквателните, които се разпращат към хора от запаса и резерва. Това става ясно от отговор на служебния министър Димитър Стоянов до депутата от ПП-ДБ Божидар Божанов.
Народният представител е отправил въпрос в рамките на парламентарния контрол колко са пратените повиквателни/писма/покани от януари 2020 г. до днес, съобщава sega.bg. Мотивира се с циркулиращи в публичното пространство притеснения. А отговорът е, че военните окръжия не събират и не съхраняват информация за броя. Обяснението е, че военният отчет се актуализирал ежедневно, данните се променяли.
„Очакван отговор от министерство на отбраната (в коментар). Не знаят колко писма са изпратили на лица от резерва и запаса. И не ползват регистрите на държавата за източник на необходимите им данни. Няма да питам дали отчетът се води на тетрадки, защото се притеснявам от отговора.
Министерство на отбраната може да злоупотребява
с това си правомощие да привиква хора, за да създава у гражданите усещане, че повиквателните са свързани с текущ военен конфликт. И не можем да кажем дали това е обичаен темп на обновяване на „регистрите“ или извънредна активност.
Законът за резерва трябва да се обнови и да се заложат изисквания за съвременни информационни системи с проследимост на действията“, написа Божанов във фейсбук.
Преди две седмици министерството съобщи пред БНР, че през цялата 2022 г. и първите месеци на 2023 г. са връчени толкова повиквателни заповеди, колкото в годините назад до 2011-а. „Всяка година се извършва актуализиране на базата данни за хората от резерва и запаса, които се водят на военен отчет“, бе казало министерството пред радиото. А и че подмяната на запасни и техника-запас се извършва основно през месеците февруари, март, април, август, септември и октомври – чрез изпращане на известия до запасни и собственици на техника-запас без мобилизационно назначение, като на място в окръжията получават повиквателна заповед и им се разясняват причините за нейното връчване.
От отговорите до Божанов, който бе министър на електронното управление в четворната коалиция, става ясно още, че към момента не се предвижда събирането на данни за резервисти, запасняци и собственици на техника-запас да става по електронен път от масивите на други институции (заболявания, трудови договори и т.н.). Ако информацията се събира електронно, биха се спестили административни разходи. Но отговорът е, че било важно данните да се представят лично на място, а и съответният човек да положи подпис.
Поредните пари на българския данъкоплатец хвърлени на вятъра. Като тези които отиват за ремонт на руските самолети. И не само.
Още вътрешнополитически новини – четете тук