Китай и Индия практически обърнаха гръб на Русия, стана ясно след публикувано в официалния сайт на ООН гласуване на резолюция за сътрудничество със Съвета на Европа. И не са само те.
Гласуването се е състояло на 26 април по време на 77-ата сесия на Генералната асамблея на ООН, но бе публикувано със закъснение. Сега руските пропагандни канали беснеят не нашега, често използвайки фразата „предадоха ни“.
В резолюцията под заглавие „Сътрудничество между Организацията на Обединените Нации и Съвета на Европа“ съществува следната конкретна формулировка:
Отчитайки, че безпрецедентните предизвикателства, стоящи днес пред Европа след агресията на Руската федерация срещу Украйна, а преди това и срещу Грузия, и прекратеното членство на Русия в Съвета на Европа, се налага укрепване на сътрудничеството между ООН и Съвета на Европа, особено за това да се възстанови и поддържа мирът и безопасността на основата на уважението към суверенитета, териториалната цялост и политическата независимост на всички държави, да се обезпечи спазването на човешките права и нормите на международното хуманитарно право по време на военни действия, да се овъзмездят щетите, нанесени на жертвите, и да се привлекат към отговорност всички, които са виновни за нарушенията на нормите на международното право.“
„За“ дългата, но напълно ясна формулировка на резолюцията са гласували 122 страни, включително Китай, Индия, Бразилия, Армения, Казахстан, Грузия и Израел.
„Против“ са гласували всичко на всичко 5 държави. Ето ги: Русия, Беларус, Сирия, Никарагуа и Конго.
„Въздържали“ са се от гласуване 18 периферни държавици, в това число Таджикистан, Узбекистан и Киргизстан.
Напомняме, че през декември миналата година Казахстан гласува „против“ резолюция на ООН за извеждане на руските войски от украинските територии, а Китай се „въздържа“. През февруари тази година Китай пак се „въздържа“, но този път се „въздържа“ и Казахстан. Днес, заедно с побратима си Китай, Казахстан вече гласува „за“. Тоест: против агресията.
Длъжни сме да уточним, че войната в Украйна не е основният фокус на резолюцията. Но колкото и разсеяни да са били китайците, индийците, казахите и т.н., едва ли са пропуснали думите „агресия“, „суверенитет“, „териториална цялост“, „жертви“ и „възмездие“.
Кремъл счита Китай, Индия, Армения, Турция и Казахстан за „приятелски страни“. Очевидно скоро ще спре да ги счита за такива. И те ще станат като нас – „неприятелски“ на Русия. Но пък ще бъдат в по-добрата компания – на цивилизованите държави, за които войната на Путин е пълномащабна агресия, а не специална военна операция.
Още международни новини – четете тук
Това е край на руският фашизъм.