Зелен преход

Подобно на много други държави Дания някога е била изцяло зависима от вноса на петрол и изкопаеми горива. Но днес страната се счита за глобален лидер по пътя към зеления преход.

От черно до зелено

Когато избухна петролната криза през 1973 г., Дания беше една от най-зависимите от петрола страни. Повече от 90% от националните й енергийни доставки, бяха базирани на вносен петрол. Но растящите цени удариха ключов нерв в обществото и отбелязаха повратна точка в енергийните политики на Дания. На практика за една нощ кризата стимулира диверсификацията на националния енергиен микс. А установяването на нов регулаторен режим бе предпоставка за успешно преориентиране на енергийния сектор.

Ключови поуки от зеления преход на Дания

Зеленият бизнес е добър бизнес

Инвестирането във възобновяема енергия, вода, енергийна ефективност и оптимизиране на ресурсите има добър икономически смисъл. От 1980 г. насам Дания успява да отдели икономическия си растеж от общото потребление на енергия. За четири десетилетия националният БВП се е увеличил повече от два пъти, докато потреблението на енергия се е увеличило само с 6%. За същия период потреблението на вода е намаляло с 40%. Цифрите доказват, че е възможно да се създаде растеж, без да се използва повече енергия.

Дания насърчи няколко компании и институции, които в момента заемат водещи позиции в зелените индустрии: Ørsted, Vestas, Grundfos, Danfoss, Ramboll, Velux, CIP, CO-industri, PensionDenmark, BWSC, 3F и Rockwool, са само част от тях. Днес повече от 75 000 души имат „зелени работни места“ от 2,75 милиона работещи датчани. Реализацията на датската климатична цел за 2030 г. е да създаде до 300 000 зелени работни места.

Публично-частни партньорства

Катализатор в зеления преход на Дания е силната традиция за влизане в публично-частни партньорства. Идеята за публично-частни партньорства позволи на датските правителства да приемат регулации и програми с подкрепа на бизнеса и индустрията, като по този начин гарантират успешното им прилагане и спазване.

Широки политически споразумения

Ключов фактор за успеха на решението на Дания да повиши своята енергийна сигурност е нейният подход към изготвянето на политика с дългосрочни споразумения, широк консенсус в целия политически спектър и подкрепа на индустрията по енергийни и екологични въпроси. Това означава, че политиките остават непроменени, дори когато правителството се смени. Последвалата политическа стабилност помогна да се осигурят непрекъснати инвестиции и решения на много от предизвикателствата пред устойчивото развитие на нацията.

Секторна интеграция

Доверчивото сътрудничество между сектори и индустрии отдавна е ключова съставка в датския начин на правене на бизнес. Дания ни научи, че ефективната секторна интеграция изисква доверие, прагматичен подход и експериментално мислене.

Обществено сътрудничество

Високите нива на обществено доверие, които съществуват в Дания, и откритият, основан на диалог, подход за решаване на предизвикателства като изменението на климата засилиха партньорствата. Докато публичният сектор предоставя амбициозни дългосрочни цели и стабилни рамкови условия, частният сектор предлага иновации и решения за постигане на визията.

*Текстът е публикуван в stateofgreen.com. Преводът и заглавието са на ДЕБАТИ.БГ.

Още новини за енергийният преход – четете тук

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук