Леко се повишава строителството в България, на фона на негативната тенденция в Европейския съюз и еврозоната. Това показват данни на европейската статистическа служба Евростат.
През юни, производството в строителния сектор на ЕС се е понижило с 0,2% спрямо май (тогава също се сви – с 0,5%).
В същото време строителството в еврозоната задълбочи своя спад с 0,5% след понижение с 0,2% през предходния месец.
На годишна база строителството в еврозоната през юни ускори темпото си на растеж до тримесечен връх от 3,4% след повишение с 2,7% през май, а в рамките на целия Европейския съюз се повиши с 3,6% след растеж с 3,1 на сто месец по-рано.
Най-силен ръст на строителството, на месечна база, е отчетен в Словения – 12,1%, следвана от Испания и Словакия (с 2,2 на сто), Полша (с 2,1%).
Най-солиден е спадът в Германия – с 1 процент, следвана от Белгия и Франция (с 0,7 на сто).
Лидер при експанзията в строителния сектор на годишна база е Унгария (с повишение от 27,2%), следваната от Словения (с 21,2%), Швеция (със 17,3%) и Полша (с 13,4%), докато най-солидно влошаване е отчетно в Румъния (спад с 6,3%) и Словакия (с 0,5%).
Ръстът в България е с 0,2% след големия скок през с май с 3,6 на сто.
На годишна база производството в строителния сектор на България нарасна през юни с 8,0% (спрямо юни 2016-а), след като месец по-рано строителството се повиши с цели 11,8%, отбелязвайки най-силен подем от юни 2015-а година, когато нарасна със 17,3 на сто.
Това представлява трайно повишаване на строителната бизнес активност от пет месеца насам, след като през март строителството нарасна с 5,2% (спрямо март 2016-а), излизайки на позитивна територия за пръв път от петнадесет месеца (от декември 2015-а година).
На годишна база производството в строителния сектор на България отчете здрав ръст от 7,2% през периода април – юни след свиване на строителството с 0,6% през първото тримесечие.
Това представлява първа експанзия в строителния сектор на нашата страна от шест тримесечия насам, след като за последно беше отчетено повишение на строителството с 9,4% през последните три месеца на 2015-а година.
Анализаторите коментират, че свиването на строителството е сигнал за наближаваща икономическа криза. Предишният път в България тя дойде с 2 години закъснение.