Лидерът на Нова демокрация Кириакос Мицотакис.
Лидерът на Нова демокрация Кириакос Мицотакис. снимка: БГНЕС

Нагласите сред гръцките граждани показват нежелание за трети парламентарни избори тази година и социологическите проучвания изглежда подкрепят техните надежди, тъй като предполагат един категоричен победител.

На предишните избори преди малко повече от месец Нова демокрация спечели убедително с почти 41 процента от гласовете и преднина от над 20 пункта пред втората СИРИЗА. Поради въведената обикновена пропорционална избирателна система обаче дясноцентристката партия за малко не успя да получи абсолютно мнозинство и предизвика нови избори, които тази неделя ще се произведат по система, която предвижда допълнителни места за първата политическа сила.

Според социологическо проучване, проведено от агенция „Алко“ и публикувано вчера от „Вима“,

за Нова демокрация имат намерение да гласуват

между 39,8 и 43,8 процента от избирателите, за СИРИЗА – от 17,8 до 21,8 процента, а за ПАСОК – от 10,2 до 13,2 процента. Гръцката комунистическа партия (ГКП) ще получи между 6,4 и 8,4 процента от гласовете, националистическото „Гръцко решение“ – между 2,7 и 4,3 процента и лявата евроскептична партия „Плевси елефтериас“ („Курс на свободата“) – между 2,7 и 4,3 процента.

Подобна картина очертава и проучването на „Пулс“, направено за телевизия Скай. Според него Нова демокрация ще вземе 38,5 процента от вота, СИРИЗА – 19 процента, ПАСОК – 11,5 процента и ГКП – 11,5 процента.

„Гръцко решение“, консервативната НИКИ и „Плевси елефтериас“ получават според тази анкета около 3,5 процента, т.е. над изборния праг от 3 процента.

Известна изненада предизвиква сравнително високият процент на националистическата партия „Спартанци“, която беше подкрепена от осъдения бивш ръководен член на забранената крайнодясна „Златна зора“ Илиас Касидиарис. Според проучването на „Алко“ тя ще бъде подкрепена от 2,1 процента от избирателите, а според анкетата на „Пулс“ – от 2,5 процента, т.е. под, но все пак близо до прага за участие в парламента.

Дори в случай, че в новия гръцки парламент влязат седем партии, което се смята за най-вероятния сценарий,

Нова демокрация ще има при този резултат 162 места

в 300-членния парламент, т.е. ще постигне абсолютно мнозинство и възможност да състави самостоятелен кабинет. Дясноцентристката партия на Кириакос Мицотакис ще има повече от половината места дори при малко вероятния вариант на парламент с девет партии.

Гръцките гласоподаватели тази неделя ще могат да гласуват от 07:00 до 19:00 часа.

Утре, събота, ще гласуват гърците в чужбина, чиито заявления за участие в парламентарните избори са подадени до 17 май.

Лидерът на лявата СИРИЗА и бивш премиер Алексис Ципрас се изправи пред привържениците си в гръцката столица с критика, насочена към дясноцентристката Нова демокрация, която води в проучванията, но и към лявоцентристкото движение ПАСОК, което е основен конкурент на СИРИЗА за позицията на водеща опозиционна сила след изборите.

Прави впечатление, че в сравнение с кампанията преди предишните избори на 21 май, снощи изказването на

Ципрас беше в по-негативен дух

и беше фокусирано предимно върху нападки срещу политическите му опоненти – атмосфера, която вероятно отразява очакванията за практически сигурна победа на Нова демокрация в неделя.

Ципрас подчерта, че единствено засилването на резултата на СИРИЗА ще позволи на изборите Нова демокрация да не получи „празен чек“ и да наложи „безконтролен режим“.

Той обвини доскорошните управляващи от дясноцентристката партия, че програмата им „преписва плановете на неолиберализма, а стратегията им преписва Макиавели“. Ципрас допълни, че цел на Нова демокрация е да има

„разпокъсана и слаба опозиция“,

като на практика облагодетелства „определени партии, които помагат на тези планове“, имайки предвид лявоцентристкия ПАСОК, който определи като „допълнение и доброволен партньор в плановете на десницата“.

Лидерът на СИРИЗА отправи остри думи към Нова демокрация за плановете да комерсиализира здравеопазването и образованието и се обяви за „справедливо общество и благоденствие за всички“ с „по-малко неравенство, справедливо разпределение на създаваното богатство, достъп на всички до здравна и фармацевтична грижа, силна социална държава, силни институции, по-добри възнаграждения“.

Ципрас обвини Нова демокрация, че поема пред избирателите ангажименти, които няма намерение да изпълни, а лидерът ѝ и тогавашен премиер Кириакос Мицотакис е внесъл в Брюксел План за стабилност, в който не се съдържа нито едно от предизборните ѝ обещания.

Лидерът на СИРИЗА постави като

основна национална цел Гърция да спре да се отдалечава

от средния доход на глава на населението в ЕС, защото според него от началото на кризата по този показател страната е изгубила 18 процентни пункта и вече се съревновава със страни от бившия Източен блок като Румъния и България.

Ципрас повтори основните точки от предизборната програма на партията си като увеличаване на минималната заплата на 880 евро с годишна индексация според ръста на цените, увеличаване на заплатите на държавните служители с 10 процента, връщане на 13-ата пенсия, намаляване на ДДС и други данъци върху хранителните стоки и горивата и др.

Още международни новини – четете тук

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук