Изпращането на касетъчни боеприпаси на Украйна е деликатен въпрос от политическа гледна точка, заяви българският премиер Николай Денков в интервю за телевизия „Скай нюз“.
„Ние сме в пълномащабна война. Когато имаш война, договорите са важни, но още по-важно е да имаш успех на бойното поле“, каза Денков в излъченото днес интервю, цитирано от БТА.
Много държави са подписали Конвенцията за касетъчните боеприпаси, но САЩ, Русия и Украйна не са. „Фактът, че Русия не е подписала, означава, че Русия приема, че тези боеприпаси могат да бъдат използвани, а доколкото знам вече ги е използвала (използва ги редовно от самото начало на войната, б.р.). Ако те ги използват, е нормално да се очаква, че и другата страна да може да ги използва“, добави премиерът.
САЩ обявиха неотдавна, че ще доставят касетъчни боеприпаси на Украйна. България е сред над 100-те страни, подписали конвенцията от Осло, забраняваща този вид оръжия. Тези боеприпаси се взривяват във въздуха над целта и разпръсват множество малки взривни устройства, като по този начин поразяват цели на голяма площ. Използването им е спорно преди всичко поради факта, че значителен брой от тях падат на земята, без да се взривят, особено в мека почва или вода. По този начин представляват заплаха за цивилното население дълги години след края на конфликта.
Доказан факт е обаче, че при касетъчните боеприпаси, които Русия използва, 45% не се взривяват, а при западните процентът е под 5. Освен това боевете се водят на украинска територия и ако нещо остане след войната, то е опасно за самите украинци и те поемат този риск на свой гръб.
Всичко за войната в Украйна – четете тук