Днес министър-председателят акад. Николай Денков замина на еднодневно посещение в Румъния, където ще се срещне с премиера на северната ни съседка Марчел Чолаку. Тази визита е от изключителна важност за България, защото ако успеем да работим заедно с Румъния и се обединим в общите си интереси, бихме могли да се превърнем в сериозна балканска и европейска сила.
Като население, България и Румъния заедно наброяват около 27 милиона души. Това е брой, който никак не е за пренебрегване. Важен икономически плюс е фактът, че отдавна вече румънците са най-големия дял от чуждестранни туристи, които посещават страната ни, а не руските или украинските, както се смяташе досега. Като добавим, че северните ни съседи са богати на газ и петрол, то българо-румънските отношения се оказват приоритет за външната политика на страната ни.
Освен всичко това, Румъния всъщност представлява естествената ни врата към Европейския съюз, а не Сърбия, която от край време е враждебна към България и не е част от Блока.
Друг общ интерес за двете държави е да сме обединени във военно отношение. Първо, заради войната в Украйна, която се явява съсед и на двете. И второ, заради общото ни членство в НАТО. А и България и Румъния нямат абсолютно никакви политически претенции една към друга, без малцинствено напрежение, каквото имаме ние със Северна Македония.
Но не само България има изгода от добрите си отношения със северната ни съседка. Ние сме връзката на румънците с Гърция, а и голяма част от тях предпочитат нашите по-топли и по-добре устроени черноморски и планински курорти.
За съжаление в близкото минало имаше пречки за развиването на тези така важни за нас отношения, които се изразяваха в това късогледи политици да пазят интересите на Русия, която още от времето на СССР не желае да има свързани енергийно, пътно, военно и икономически балкански страни понеже са по-трудни за влияние и манипулация.
Доказателство за това е, че в продължение на години беше допуснато да има само един мост през Дунав, който свързваше двете държави. За сравнение само в един град, като Будапеща например, над Дунав са изградени цели 8 моста. Да се изгради мост не е някакво велико събитие, но не беше направено, защото тази свързаност би могла да акумулира обща икономическа и всякаква друга енергия.
Проява на стратегическо мислене от страна на акад. Денков е това, че едно от първите му посещения извън страната, на поста министър-председател, е именно в Румъния. Дано новото проевропейско правителство подобри българо-румънските отношения по търговски, икономически и отбранителни причини. А ако направи същото и с южната ни съседка Гърция, трите държави ще се превърнем в сериозен европейски фактор, с излаз на няколко морета, доминиращ източната част от Европа и целия Балкански полуостров.
Още актуални коментари – четете тук