ученици, четат ваканциите

Образователното министерство предлага нов график за изпитите през новата учебна година. Ваканциите за учениците ще са 5.

Министърът на образованието и науката проф. Галин Цоков обяви, че до края на деня ще бъде подписан и графикът за външното оценяване през следващата година.

„От гледна точка на изводите, които направихме от приключилата кампания, стигнахме до извода, че НВО през следващата учебна година ще бъде разделено като дни по отношение на НВО след седми и десети клас”.

По думите му това ще позволи на оценителите да се съсредоточат върху проверката на работите на учениците след седми клас.

„Целта е учениците да получат по-бързо оценките си и да започне класирането в съответните средни училища. Изместваме в графика със седмица изпитите след седми клас, за да има повече учебно време учениците да се подготвят за тях”, посочи Цоков.

„Тези промени в графика ще позволят за едно по-добро и ефективно провеждане на самите

изпити без стрес и натоварване

на училищните директори и учителите, които няма да провеждат два изпита по НВО в един ден. Така и оценителите ще бъдат по-спокойни и уверени в своята работа при оценката на резултатите след седми клас”, категоричен е министърът.

Той обясни и промените в Наредбата за оценяване, Наредбата за общообразователния минимум и подготовка и Наредбата, свързана с училищното образование. Няколко комисии ще се заемат с промени и в Наредбата за повишаване на квалификацията на учителите.

Министър Цоков заяви, че заплащането на образователните медиатори, вече е регламентирано. „Това стана възможно благодарение на промяна в Наредба за финансиране на дейностите в образователните институции. Тя позволява заплащането на стотиците образователни медиатори да се случва по-устойчиво. Досега те бяха финансирани основно на проектен принцип. Това важи както за училищата, така и за детските градини”.

Минималният брой текущи оценки

„Искаме да регулираме един много важен момент, защото минималният брой оценки за текущо оценяване за някои дисциплини, е фиксирано в самите учебни програми. За езиковото образование се изискват 6-7 текущи оценки, за да се формира срочна оценка. Ще търсим възможност този минимален брой оценки да важи и в отделните случаи“, обясни той.

Цоков подчерта, че предстоят промени и в областта на изследователската и проектната дейност на учените. “Обсъжда се съвместно преподаване на учители по  различни дисциплини, както и съвместно оценяване, което да се регламентира в Наредбата за оценяване. Целта е да се освободи повече време за учители да работят с учениците в класните стаи. „Намаляването на броя изпитвания е важно това да се случи“, допълни той.

По български език и литература за седми клас е предложена датата 17 юни 2024 г., а по математика – 19 юни 2024 г. Резултатите трябва да бъдат обявени до 1 юли.

Планира се националното външно оценяване по български език и литература за десети клас да е на 10 юни 2024 г., а по математика – на 12 юни. За четвъртокласниците оценяванията ще са на 27 и на 28 май. На 17 и на 20 май 2024 г. е планирано да се проведат

задължителната матура

по български език и литература,  както и вторият задължителен изпит за учениците, които са се обучавали по профилиращ предмет или за професия.

Допълнителните изпити по предмет по желание на учениците ще са в периода 22-31 май 2024 г. Втората изпитна сесия през август предвижда изпитът по български език и литература да е на 22 август, а втората задължителна матура – на 23 август. Дните, в които ще има държавни зрелостни изпити и национално външно оценяване за седми клас, отново ще са неучебни – това са 17 и 20 май, 17 и 19 юни.

И през следващата учебна година учениците ще имат пет по-продължителни почивки, освен лятната ваканция. От 1 до 5 ноември 2023 г. през есента, от 23 декември 2023 г. и до 2 януари покрай Коледа и Нова година. Между двата срока няма да се учи три дни – от 3 до 5 февруари. Планира се пролетната ваканция от първи до 11-и клас да е девет дни – от 30 март до 7 април, включително, като учениците в 12-и клас ще почиват от 5 до 7 април.

Още новини от деня – четете тук

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук