Банки, такси

В последната си работна седмица преди лятната ваканция парламентът прие да не се плащат такси за обслужване и теглене от базова сметка, в която постъпват заплати, пенсии, помощи и социални обезщетения. Депутатите гласуваха на второ четене текстове от законопроекта за държавния бюджет за 2023 г., с които се правят промени в Закона за платежните услуги и системи. Снощи финансовият министър Асен Василев доразви тезата си в ефира на Нова телевизия.

„Още през септември всички банки трябва да предлагат сметка без такси, по която гражданите да получават заплати, стипендии и пенсии. Условието е в тези сметки да няма други преводи, обясни Василев. „Според евродирективата всички банки трябва да предлагат базова сметка“, допълни той.

Но как може да се случи това?

Идеята на Асен Василев е много интересна. Тя представлява помощ за потребителите и най-бедните срещу едностранното изнудване от страна на банките с по-високи такси. Но как би могъл да принуди банките са направят нещо подобно?

По директива те са задължени да предоставят такива сметки, но още по време на дебатите в пленарна зала стана ясно, че предстоят преговори.

От Асоциацията на банките заявиха за БНТ, че няма да коментират казуса, докато не се впишат промените в Държавен вестник.

През миналата година банките продължиха да увеличават повечето си такси

Откакто лихвите паднаха на нулеви нива, банките започнаха да печелят основно от такси. По официални данни на БНБ банките събират около 100 вида такси.

Средната такса за междубанков превод на хартия е поскъпнала с близо 20% за една година. Скъпи са и касовите услуги, а внасянето на пари на каса също се таксува и възлиза на около 0.20% – 0.30% от сумата.

Тегленето от банкомат също е поскъпнало минимално и към края на 2022 г. възлиза на средно 0.13% от сумата, но не по-малко от 0.30 лв. Същата операция, но от АТМ на друга банка струва 0.18% от сумата, но минимум 1.39 лв., сочат данните на БНБ.

Откриването на разплащателна сметка в офис на банката за година е поскъпнало значително – от средно 2.52 лв. на 3.18 лв., а ако към нея има и дебитна карта – от 1.57 лв. на 2.15 лв.

В полза на гражданите

За съжаление тези неприлично големи печалби на банките са за сметка на българските граждани, които са принудени да плащат и получават всичко през тях. За целта им се взимат огромни такси, каквито няма в еврозоната. А това се случва под одобрителния поглед на БНБ.

Ако Финансовото министерство и парламентът успеят да се справят с този казус, това ще бъде историческа победа в полза на гражданите, които винаги губят войната с банките.

Припомняме, че огромната популярност на унгарския премиер Виктор Орбан се дължи и на една от първите му реформи, която беше срещу произвола на банките в Унгария, а това му спечели дългогодишна популярност и удържане на властта, въпреки критиките срещу него.

Още актуални коментари – четете тук

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук