След повече от 20 години протести, спорове, и прехвърляне на отговорност, паметникът на Съветската армия в София най-накрая ще бъде преместен в Музея на социалистическото изкуство. Това каза за bTV общинският съветник д-р Антон Койчев от СДС.
В сряда правителството промени собствеността на монумента и отключи процедурата, която се бави от десетилетия и предизвиква остри реакции и протести сред гражданите не само на София, но и на цяла България. Темата за премахването му от десетилетия разделя българското общество.
Все още няма яснота за сроковете и финансовата страна на преместването. Но главният архитект на София е получил задача да проведе конкурс за осмисляне по нов начин на публичното пространство около паметника на Съветската армия.
Областният управител на София Вяра Тодева написа в съобщение до медиите, че с оглед на обществения интерес преместването на паметника на Съветската армия е сред приоритетните въпроси, по които работи.
А градският съвет на БСП излезе с позиция, че няма да позволи „оскверняването на паметта и паметниците на тези, които освободиха България, Европа и света от фашизма“.
Подобен монумент няма никъде в Европа
България е единствена държава с паметник на окупационна армия, а мнозинството софиянци са съгласни с отстраняването му.
Припомняме, че усилията за демонтирането на Паметника на съветската армия, се засилиха след началото на военната офанзива на Русия в Украйна. Станаха по-интензивни и протестите на привържениците на Украйна пред паметника, наричан от тях с алтернативното име МОЧА (Монумент на окупационната червена армия), а също и действията на защита на паметника от страна на поддръжници на Русия.
Демонтирането на паметници в страните от Европа, свързани със СССР, зачести след руската инвазия в Украйна. През август миналата година Естония, в която живее голямо руско малцинство, демонтира паметник със съветски танк в град Нарва, близо до естонско-руската граница.
Отново през август, властите в Латвия решиха да демонтират паметника на съветските армия, намиращ се в Парка на победата в Рига и дори взеха решение седемте чужденци, протестиращи срещу разрушаването му, да бъдат изгонени от страната.
А през октомври Финландия премахна последния паметник на Ленин на своя територия.
Трибуна за изразяване на недоволството на хората
Паметникът, който се намира в центъра на София, редовно е използван като основа за рисуване на графити с най-различна политическа тематика. Наричани от някои вандалски прояви, те често са израз на общественото недоволство относно определени събития и действия, в които е намесена Русия или бившият вече Съветски съюз. Особена популярност придобиват няколко арт интервенции с обществени и политически послания, направени от 2011 г. насам.
Вижте по-интересните от тях в галерията:
В основата на този казус стои проблемът с националното ни достойнство. Трудно е да обясним на децата си, защо в другите държави централните паметници са на техните най-важни царе и революционери, а у нас най-важните паметници са на една чужда армия, която безцеремонно окупира България, и принадлежат на една империя, която вече така или иначе се разпадна. Става дума за Съветския съюз. Подобен паметник няма място в централната част на столицата.
Изглежда най-накрая българското общество е намерило сили да премести спорния паметник в Музея на социалистическото изкуство, където му е мястото. Дано пловдивските общинари вземат пример и същото да се случи и пловдивския му събрат Альоша, който се извисява на най-високата точка във втория по големина град у нас.
И все пак това е една чудесна новина. Защото показва, че обществото ни прави опити да върви напред, да се превърне в европейски народ, а не да остане постсъветска маса от зомбирани хора с ненадживян комунизъм в главите си.
Още новини от деня – четете тук