Министърът на околната среда и водите Юлиан Попов. Снимка: скрийншот Нова ТВ

Българската инфраструктура не е адекватна на нашия климат. А климатичните промени значат по-висок риск от екстремни явления. Можем да очакваме в бъдеще все по-сериозни и по-чести валежи. Това каза пред Нова ТВ министърът на околната среда и водите Юлиян Попов.

Според него реакцията на правителството вчера е била адекватна.

Зам.-министърът на околната среда и премиерът веднага отпътуваха на място. Реакцията на държавата беше мигновена и навременна. Вероятно има още една жертва, освен двете, идентифицирани вчера, но не мога да потвърдя със сигурност. Вчера трима души липсваха. Преди да бъде завършен анализът, бих се въздържал да обвиня един човек или фактор за наводненията. Става дума за комплекс от фактори – голямо количество валежи, реакция към предупрежденията, както и презастрояванетo“, обясни той.

По думите му България не финансира достатъчно научните изследвания.

„За да бъдат развити проучванията, трябва да бъдат осигурени по-добре финансово. Има технологични въпроси, които да бъдат решени, за да може да има по-точно установяване на риска от наводнения. Плановете за управление на риска от наводнения се съставят възоснова на модели, които трябва да се усъвършенстват. Посочени са няколко места по Черноморието, застрашени от наводнения, но с различна степен. Конкретната територия в Царево е ограничена и трябва да се вкарат нови данни в математическия модел, за да бъде по-адекватно“, коментира министърът.

И допълни, че плановете разчитат на исторически данни.

„Планът за риск от наводнения е базиран на период 2011-2019 г. Трябва да се промени, да се включат климатичните промени, както и периодите да са максимално дълги“, смята Юлиан Попов.

Още новини от деня – четете тук

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук