Наводнението в Царево
Снимка: Община Царево

Към настоящия момент са идентифицирани телата на три жертви – двама мъже и жена, съобщиха от пресцентъра на МВР.

Една от жертвите на стихията в Царево е председателят на Районния съд в Царево, съобщи министърът на правосъдието Атанас Славов

С огромно прискърбие разбрах, че една от жертвите на стихията в Царево е председателят на Районния съд в Царево съдия Мария Москова, която отдаде целия си живот на магистратската професия, написа министърът на правосъдието Атанас Славов в профила си във Facebook.

„Искам да изразя своите най-дълбоки съболезнования на роднините и близките ѝ, както и на роднините и близките на останалите жертви на това безпощадно бедствие! Случилото се в Царево за пореден път ни показа колко крехък е човешкият живот и колко безпомощни сме пред силата на природата. Моля се за хората на Царево в тяхната борба за възстановяване на нормалния си живот!“, посочва министър Славов.

Полицейски екипи на ОДМВР – Бургас регулират движението по всички пътни артерии на територията на Община Царево.

Заради преливане на река Велека

към настоящия момент няма достъп до Синеморец. Органите на реда осъществяват и линеен контрол за недопускане на свлачищни процеси на скална или земна маса в рисковите зони. Екипите осъществяват и контрол спрямо повредена или унищожена собственост на граждани, с цел недопускане на мародерски действия. Служителите на зонално жандармерийско управление в Бургас оказват помощ и упътват нуждаещи се от съдействие.

Екип на Регионална дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението“ – Бургас, заедно с доброволно формирование от Пловдив, по Закона за защита от бедствия освобождават пътя за село Фазаново, чрез изрязване и преместване на дървета и клони, както и проверяват проходимостта на пътя.

Екипи огнеборци осъществяват отводнителни действия в

село Лозенец и къмпинг „Оазис“.

Допълнителни екипи с хидрофорни помпи изпомпват контролирано вода от два язовира в Лозенец, с цел недопускане на преливането, а водолази издирват по море и в близост до сушата различни опасни предмети, отнесени от придошлата вода.

Пожарникари участват и в изпомпването на вода от приземните етажи на хотели и къщи, включват се и в осигуряването на храна на нуждаещите се. Доброволци работят на терен в село Кости и оказват съдействие на местното население, посочват още от вътрешното министерство.

Гранично-полицейски кораб е в акваторията на Царевския залив за подпомагане на действията по търсене и спасяване.

Министерството на околната среда и водите се включи в антикризисните действия на българските институции. Басейнова дирекция „Черноморски район“ (БДЧР) активира своето оперативно звено и следи за състоянието на водните течения. Особено внимание се обръща на водите, излизащи от двата общински микроязовира в община Царево.

След наводнението къмпинг „Арапя“ е превърнат в блато, а хората продължават да изваждат покъщнината си от бунгалата и караваните.

„Апокалипсис, за отрицателно време нивото на водата се вдигна, метър и половина“, коментира пред БНР очевидец и пострадал от водната стихия.

Според жена, която също е пострадала, водата е донесла дънери и боклуци. „Събирахме всички боклуци, за да направим път, за да мине водата“, каза пострадалата.

По думите ѝ: „Всичко е в кал – посуда, шкафове, водата беше до височината на масата и минаваше през прозореца“.

Под думите ѝ водата е дошла от дерето над къмпинга.

За почистването и възстановяването на село Кости е

необходима техника,

съобщиха от Община Царево. Оттам информираха, че на мястото има доброволци и помагат, но има нужда от машини.

От Община Царево съобщиха още, че са започнали действия по изваждане на автомобили от водата на плаж Арапя. Предстои изваждане и на много животни от морето. Към момента няма бедстващи хора.

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук