Докато има колеги в неправителствения сектор, които са автоинструктури и са хващани за шофиране на автомобил след употреба на алкохол и тези хора продължават да обучават нашите деца, докато в неправителствения сектор има хора, които са причинявали катастрофи и са правили всичко възможно, за да ги прикрият, включително и със смъртен случай, докато в държавата има институции като Пътна полиция, които си позволяват да нарушават правилата за движение по пътищата, дотогава ние няма да решим проблема с пътната безопасност. Трябва нулева търпимост и брутални мерки.
Това коментира за ДЕБАТИ.БГ Диана Русинова, председател на Европейския център за транспортни политики във връзка със зачестилите брутални случаи на пътя.
Според нея една от важните мерки, които биха работили за ограничаване на травматизма, е отнемането на автомобил след шофиране в нетрезво състояние.
Вие виждате, отнемането на автомобилите е една от мерките, които вече започват да работят“, коментира тя.
Русинова заяви, към момента е трудно да се каже дали тази мярка дава резултат, тъй като е приета съвсем наскоро и трябва да мине поне година, за да се обобщят резултатите от нея след прилагането ѝ.
По думите ѝ има
разделение между държавните институции и неправителствения сектор
в даването на решения за подобряване на безопасността по пътищата.
„Да спомена Кресненското дефиле, с нашата идея за колчетата – изключително показателен пример за това, че когато ние предложихме идеята за първи път през 2018 година, пак на представители на държавната агенция, тогава ни обвиниха за псевдо експерти и че изобщо не трябва да се занимаваме с тази тема. Ето, идеята е реализирана няколко години по-късно, и тя очевидно работи“, поясни Русинова.
Пълният текст на интервюто – четете тук.
Още актуални интервюта – четете тук