Полша изглежда ще отбележи драматична промяна на посоката в политически план, след много тежка предизборна кампания. Ситуацията след проведените вчера избори там наподобява тази в България. На фона на безпрецедентно висока избирателна активност, управляващата партия „Право и спарведливост“ засега изглежда, че печели изборите и получава най-много места в парламента, но по-малко, отколкото на предишните избори и недостатъчно, за да ръководи правителство, което да може да прокарва закони.
Опозиционните партии в Полша изглеждат така, сякаш са спечелили солидна победа. Това е сигнал за радикална промяна, както в самата Полша, така и в ЕС, където сегашното правителство на партията „Право и справедливост“ (PiS) се бори осем години с Брюксел заради обвинения, че отстъпва от демократичните правила на блока.
Изглежда, че гласоподавателите са мобилизирани както никога досега, гласувайки дори по-масово, отколкото когато беше свалена комунистическата власт през 1989 г. Тогава избирателната активност беше 63%. Резултатите от екзитпола определиха вчера избирателната активност на рекордните 72,9%. На някои места хората все още чакаха на опашка в часа, когато избирателните секции трябваше да затворят, но на всички беше дадена възможност да гласуват. По време на кампанията много поляци определиха вота като най-важния от 1989 г. насам.
Късната анкета на „ Ипсос“ (IPSOS), публикувана от „Полсат нюз“ (Polsat News), дава на „Право и справедливост“ 36,6% от гласовете, либералната „Гражданска коалиция“ (КО) е втора с 31%, а десноцентристкият „Трети път“ е трети с 13,5 процента. „Нова левица“ има 8,6%, а крайнодясната „Конфедерация“ е с 6,4 на сто от подадените гласове.
Управляващата партия мобилизира всички държавни ресурси за да може да спечели. Тя беше силно подкрепяна от държавните медии, които са твърдо в нейния лагер. „Право и справедливост“ обаче беше изправена пред множество скандали. Сред тях са обвинения в продаване на визи срещу подкупи, социални конфликти, борба за правото на аборт, върховенство на закона, вноса на зърно от Украйна и ужасни отношения с ЕС, който замрази изплащането на милиарди евро към Полша.
Всичко това силно подкопа доверието в „Право и справедливост“. Дори референдумът, който беше проведен в последния момент, с неговите четири тенденциозни въпроса, предназначени да дискредитират опозицията, не успя да стимулира гласоподавателите. Той не достигна необходимите 50% активност и беше обявен за невалиден.
„Право и справедливост“ изглежда няма да има мнозинство в парламента, дори ако се комбинира с Конфедерацията, която обаче заяви, че няма такива намерения. Трите други партии обещаха да работят заедно за отстраняването на управляващата партия.
Според екзитпола „Право и справедливост“ печели 200 места, „Гражданска коалиция“ – 163, „Трети път“ – 55, „Левицата“ – 30, а „Конфедерация“ – 12. Трите водещи опозиционни партии ще имат 248 места в парламента, докато „Право и справедливост“ и Конфедерацията ще имат общо 212.
Нов курс след изборите в Полша
Лидерът на „Право и справедливост“ Ярослав Казчински определи резултата като победа за неговата партия, но призна:
„Въпросът пред нас е дали този успех може да се превърне в още един мандат за нашето правителство. Това не знаем в момента, но трябва да се надяваме и трябва да знаем, че независимо дали сме на власт или в опозиция, ние няма да позволим Полша да бъде предадена.“
Доналд Туск, лидерът на Гражданската коалиция, бе възхитен от резултата.
„Аз съм политик от много години. Аз съм спортист. Никога в живота си не съм бил толкова щастлив, че съм заел привидно второ място. Полша спечели. Демокрацията победи. Отстранихме ги от власт“, , каза бившият премиер и председател на Европейския съвет, чието завръщане в полската политика през 2021 г. се оказа решаващо за надеждите на опозицията.
„Ние ще създадем добро ново демократично правителство с нашите партньори“, каза той, осъждайки последните осем години на „зло“.
Опозицията обеща да възстанови развалените отношения с ЕС.
„На 15 октомври Полша се завръща в Европа“, каза Роберт Бедрон, един от лидерите на левицата.
След като приключи преброяването на гласовете, следващият ход принадлежи на президента Анджей Дуда. Президентите в Полша традиционно избират член на спечелилата партия, който да номинира за министър-председател. Когото и да избере Дуда, ще разполага с 14 дни, за да състави правителство и да се опита да спечели абсолютно мнозинство при вот на доверие в парламента. Ако той се провали, тогава парламентът избира министър-председател.
Изборите бяха белязани от една от най-горчивите кампании в демократичната история на Полша.
Качински нарисува опозицията като представляваща екзистенциална заплаха за нацията. Той обвини Туск, че е в договорка с Берлин и Брюксел, за да спрат независимостта на Полша и да допуснат поток от мигранти от мюсюлмански страни.
Опозицията от своя страна предупреди, че трети мандат на „Право и справедливост“ ще отклони Полша твърдо от либералната демокрация, като циментира властта на управляващата партия върху съдебната система, медиите и държавните корпорации, движейки Полша в посоката на Унгария.
Окончателните резултати ще станат ясни утре сутринта.
Още международни новини – четете тук