Кремъл активно набира сръбски доброволци за армията си, които участват във военните действия в Украйна.
Това показва разследване на британския The Guardian, който е успял да се свърже с двама сръбски граждани, влели се в редиците на руската армия. Изданието се позовава и на изтекъл официален документ.
В разследването се разказва историята на един от двама сръбски граждани, които са подписали договор за военна служба.
Един от тях е Бранко, който в началото на септември Бранко пристига в Москва.
След няколко дни в руската столица, той, заедно с трима други сръбски националисти, е отведен в руски център за набиране на бойци в Красногорск – град в покрайнините на Москва. Там мъжете подписват договор с руската армия.
Всичко се случи много бързо. Само за ден станах руски войник и сега очаквам да бъда изпратен в Украйна“, пише Бранко в чат в Telegram, като държи да остане анонимен, за да може да говори свободно.
Той е част от последната „партида“ свежи сили, които Русия опитва да влее във въоръжените си сили, след 18-месечно изтощение във войната с Украйна.
Британското издание твърди, че освен показанията на двама сръбски граждани, разполага и с изтекъл списък на сърби, които са се влели в редиците на руската армия.
От него става ясно, че
руските власти имат планове за наемането на стотици сърби
за подсилване на въоръжените си сили.
От началото на войната в Украйна Русия прие серия от закони, с които да привлече чужди граждани да се присъединят към нейните бойни редици.
Руският президент Владимир Путин, на среща по сигурността, малко след като войските му нахлуха в Украйна, заяви, че Кремъл трябва да помогне на тези хора от чужбина, които имат намерение да се бият на страната на Русия.
Руският президент подписа заповед за намаляване на минималната продължителност на договорната военна служба за чужденци от пет години на една и
предложи ускорено набиране на неруски бойци.
Сърбия, която е кандидат за присъединяване към ЕС от 2012 г., се бори да балансира между исторически близките си връзки с Русия и стремежите ѝ за интеграция в Европа.
След избухването на войната в Украйна, много сърби не крият симпатиите си към Русия.
Проруските настроения са особено видими сред сръбските ултранационалистически групировки,
които вече организираха няколко протеста в подкрепа на Москва, отбелязва The Guardian.
Въпреки че броят на наетите от Кремъл бойци не е особено голям, това рискува да влоши отношенията на руските власти с Белград именно заради перспективата за членство на Сърбия в ЕС.
В списъка с наети сръбски бойци, с който The Guardian разполага, се откроява името на Давор Савичич, който, според руския новинарски аутлет Fontanka.ru, е свързван с паравоенната групировка „Вагнер“ и участието ѝ във военни мисии в Сирия.
Два независими източника, близки до паравоенната групировка, са потвърдили информацията пред The Guardian.
В интервю на 21 август пред известния прокремълски телевизионен водещ Владимир Соловьов Савичич
говори открито за това как е бил поставен начело на звено от сръбски граждани в Украйна.
„Сега официално подписваме договор с руското министерство на отбраната. Войниците минават през военната служба на Красногорск“, казва той в интервюто, описвайки подробности, които съвпадат с разказа на Бранко.
„След допълнително обучение момчетата се изпращат в посока Луганск“, добавя Савичич, имайки предвид източната украинска област, която е една от ключовите цели на Путин.
В същото интервю друг сърбин – Деян Берич, заявява че сръбските бойци
са причислени към 106 въздушнодесантна дивизия.
Рускоезичната служба на BBC, която миналата седмица първа съобщи за сръбската схема за набиране на войници, заяви, че притежава запис от разговор между Савичич и неназовани служители в Москва, в която Савичич казва, че планира да наеме
до 1000 сърби граждани, които ще сформират собствен батальон
като част от 106-та въздушнодесантна дивизия.
Антивоенната руска група за разобличаване Orden Respubliki е споделил с The Guardian списък, съдържащ имената на 13 сърби, които са се записали в руската армия от септември. Именно с двама от 13-те мъже е разговарял репортер от изданието.
Вторият от тях обяснява, че е част от група от „60-70 души“, които също са от Сърбия и са зачислени към 106-та въздушнодесантна дивизия.
Той споделя, че е решил да се присъедини към руските въоръжени сили по
идеологически причини и че заплащането е на втори план.
Миналия януари президентът на Сърбия Александър Вучич реагира гневно по националната телевизия, след като беше показано видео от руските новини, в което се твърди че сръбски доброволци се обучават в Русия, за да се включат заедно с „Вагнер“ във военните действия в Украйна.
„Защо вие, от „Вагнер“, се обаждате на някого от Сърбия, когато знаете, че това е против нашите правила?“, каза президентът, имайки предвид закона, който забранява на сърбите да участват в конфликти в чужбина.
Сръбският министър на отбраната Милош Вучевич също предупреди сърбите да не се присъединяват към руските редици, а властите са започнали наказателно преследване срещу близо 20 души, които са нарушили законодателството.
Още международни новини – четете тук