Посещението на френският президент Еманюел Макрон в България е определяно от редица анализатори и коментатори като историческо. Причина за това е, че визитата е първата на френски държавен глава от 10 години насам.
Четири са ключовите теми, по които бе постигнато пълно единодушие между двамата президенти Еманюел Макрон и Румен Радев, както и премиера Бойко Борисов. Те са свързани общите приоритети на ЕС, като необходимостта от стратегическо сътрудничество за обща отбрана и сигурност по границите, важната тема за Франция, свързана със „социалният дъмпинг” и бъдещото българско председателство на Евросъюза. Съгласие бе постигнато и по важните приоритети на страната ни, които са час по-скоро да се присъединим към Шенген и чакалнята на еврозоната.
Двамата държавни глави са разговаряли и за модернизацията на въоръжените сили и превъоръжаването на армията ни. Франция участва в конкурса за превъоръжаване на бойния флот с два многофункционални модулни патрулни кораба на стойност до 820 млн. лв. Компаниите които участват в търга са седем и трябва да има развитие по проекта до месец.
По време на разговора с премиера Борисов пък, Макрон изказа категоричната си подкрепа относно членството на България, както в Шенген, така и в чакалнята на Еврозоната. По думите му страната ни е изпълнила всички критерии.
„България е изпълнила всички правила. Моето желание е България да участва във всички разговори за Шенген. Постигнахме пълно съгласие че България трябва да участва във тези инициативи”, посочи Макрон.
Срещу подкрепата за Шенген и Еврозоната Макрон поиска подкрепа за реформа в европейския трудов пазар, която би изравнила заплащането на чуждестранните и местните работници, но и би поставила преграда пред по-евтината сега работа ръка от Източна Европа. Страната ни постави условие това да става в продължаване на кохезионните фондове, които да заличат икономическите различия между Нова и Стара Европа.
Макрон и Борисов са постигнали съгласие до края на октомври да има споразумение относно реформата за командированите работници.
„Постигаме волята да се ограничим във времето и за една и съща страна, за една и съща работа да се получава една и съща заплата. Когато имаме френски работодатели, които наемат българските работници и им заплащат по български цени във Франция – не, не съм съгласен. Ние искаме в една и съща страна за една и съща работа, да се получава една и съща заплата и да се засили контролът върху измамата“, подчерта Еманюел Макрон.
Френските медии обобщават срещите на президента Макрон през изминалите дни като „срамежлива, но достатъчна подкрепа” за трудовата му реформа.