ДАНС

Докато в парламента текат дебатите по вота за недоверие към правителството в сектор „Сигурност“, бюджетните разчети за следващата година показват, че правителството е

заделило рекорден ресурс за силовите министерства и специалните служби.

Общата сума за всички ведомства – Министерството на отбраната, МВР и специалните служби – разузнаване, контраразузнаване, службата за подслушвания и НСО, достига близо 6 млрд. лв.

Така например за първи път предвиденият бюджет за отбрана ще мине 2 процента от Брутния вътрешен продукт.

В доклада към бюджета за следващата година се посочва, че сумата е с 0.5% повече от референтния процент, като през 2025 г. е разчетено отделянето на до 2.00% от БВП, а през 2026 г. – 2.23% от БВП, с което се изпълнява Националният план за повишаване на разходите за отбрана на 2 на сто от БВП на Република България до 2024 г., одобрен през 2018 година след Консултативен съвет по национална сигурност при тогавашния президент Росен Плевнелев.

Осигурени са средства за поддържане и развитие на националните отбранителни способности и способностите, свързани с колективната отбрана, в т.ч. средства за модернизация.

Така например 161 млн. лв. са предвидени за придобиване на многофункционален модулен патрулен кораб за ВМС.

По отношение на придобиването на новите американски изтребители F-16 за заделени близо 160 млн. лв. – 74,0 млн. лв. за съпътстващи разходи по придобиването на новия тип боен самолет, и 82,3 млн. лв. за съпътстващи разходи, включително и по транспортирането на машините.

Половин милиард лева (546,0 млн. лв.) са заделени за купуване на бойни машини за изграждане на батальонни бойни групи от състава на механизирана бригада.

Като цяло в системата на сигурността е предвидено 10-процентово увеличение на заплатите.

Така например разходите за персонал в МВР се покачват с 367,3 млн. лв., като парите отиват за заплати и за компенсиране на новия размер на минималната работна заплата и на максималния осигурителен доход през 2024 г.

50 млн. лв. допълнително се дават за изграждане на радио-локационна система за детекция и класификация на ниско летящи обекти до 3 хил. м. Системата е предвидена като допълнително усилие за охраната на държавната граница.

За ремонта и поддръжката на оградата на границата са предвидени 7 млн. лв.

Бюджетът на МВР за следващата година ще набъбне до 2.8 млрд. лв., срещу 2.4 млрд. от миналата година. От тези средства близо 2.5 млрд. отиват за заплати и издръжка на персонал като цяло.

Специалните служби – ДАНС, ДАР, ДАТО и НСО, също получават повече пари за издръжка на персонала.

ДАНС, която в последните месеци застана на страната на президента в престрелката му с правителството на Николай Денков, както и останалите служби в сферата на сигурността, получава по-голям бюджет.

Тази година парите за контраразузнаването са 177 млн. лв., срещу 164 млн. лв. от миналата година. Бюджетът на НСО се увеличава минимално – от 53.4 млн. лв. на 53.6 млн. лв.

Държавна агенция „Разузнаване“ и службата за подслушвания – ДАТО, получават с близо 2 млн. лв. отгоре, в сравнение с миналата година, като средствата, заделени за тях достигат съответно – малко над 50 млн.лв. и 85 млн. лв.

Впечатление прави обаче, че въпреки повишените средства в областта на сигурността, не са предвидени никакви реформи. От няколко месеца „на трупчета“ са промените в Закона за ДАНС, които предвиждат промяна в начина на назначаването на началника на службата.

Както стана ясно обаче, нито ГЕРБ, нито ДПС са склонни на подобни промени, а президентът Румен Радев е на подобно мнение. В този смисъл реформите в службите очевидно няма да се случат и е от особено значение ще бъде контролът на парламента върху тях за това как парите се усвояват.

 

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук