След поредицата от протести, които заляха страната през последните месеци от различни браншове – енергетика, селско стопанство, строителство, сега идва ред и и на рибарите.
Този път причината са текстове, които са заложени в новия закон за енергетиката за възобновяемите енергийни източници и това, че такива могат да бъдат изграждани и в Черно море.
В законопроекта се предвижда изграждане на вятърни централи в Черно море около Шабла и Каварна.
Притесненията на рибарите са, че след изграждането на ветропарковете ще бъдат ограничени риболовните зони, в които работят и това ще доведе до значително намаляване на улова, съобщава БНТ.
„Риболовните зони са между 0 и 100 м. Това са зоните в Черно море, където има живот. Преди два месеца имахме среща с фирма посредник във Варна, за да ни вземе мнението. Все пак това мнение нито беше зачетено, нито беше отразено в протоколите. Защо тези вятърни мелници ще се изграждат точно там, където работим?“, заяви председателят на сдружение “Черноморски изгрев” Емил Милев в „Денят започва“.
Той обясни, че рибарите не са против изграждането на вятърните централи.
„Ние не сме против зелената енергия. Нито сме против изграждането на тези ветропаркове, но да бъдат изградени извън риболовните зони“, обясни още Емил Милев.
„Ако законът бъде приет в този си вид ще бъдем ощетени. Тези ветропаркове ще са на пътя на рибата. Доказано е вече, че тези ветропаркове обръщат теченията. Готови сме за протест, ако се наложи“, каза рибарят Красимир Петров.
Според експерт обаче такива централи ще имат положителен ефект не само върху енергетиката, но и върху биоразнообразието в Черно море.
„Причината е, че постаментите, върху които се закачат турбините създават рифов ефект. Един постамент издържа колония от 4 тона миди, те се закрепят автоматично и привличат огромен поток от риби. Ветрените паркове създават убежище за тези риби“, обясни Мартин Владимиров от Центъра за изследване на демокрацията.
Според него рибарите имат притеснения за това, че ще им бъде ограничено правото да ловят калкан.
„Около офшорните вятърни паркове ще се създаде естествено скривалище за калкана, така ще се размножи повече и всички ще спечелим повече“, каза Мартин Владимиров.
Владимиров обясни, че вятърните мелници ще бъдат изградени по-навътре в морето, където вятърът е по-силен.
Ветропарковете ще ограничат риболовните зони в Черно море, смятат обаче рибарите.
Според Румен Драганов от Института за анализи и оценки в туризма е нарушен културния елемент на екосистемата с изграждането на ветропарковете.
Мартин Владимиров коментира, че ще се направи подробен план за приоритетни зони за разработване на офшорни вятърни паркове, като този план ще включва анализ, оценки на рискове за туризма и други морски дейности.
„На 6 февруари ще има кръгла маса в НС, където всички заинтересовани страни ще бъдат поканени, за да изкажат мнение. Навсякъде в Северна Европа, където има офшорни вятърни паркове се развива туризъм, свързан с парковете“, обясни Мартин Владимиров.
По думите на проф. Румен Драганов този летен сезон ще бъде застрашен, ако туристите усетят, че нещо не е така, както им е било обещано.
Към момента не е ясно каква ще бъде формата на протест на рибарите, както и не е ясно дали въпросните текстове ще бъдат гласувани.
Още новини от деня – четете тук