Поредица от фермерски протести блокираха основни пътни артерии в Европа.
Протестиращите фермери във Франция започнаха безсрочна блокада на Париж въпреки мерките за помощ, които им обеща премиерът Габриел Атал.
Президентът Еманюел Макрон свика кризисно заседание.
Ключовите магистрали около френската столица са блокирани една след друга от тракторите на протестиращите земеделци, които обещаха безсрочен протест от 14:00 ч. местно време, съобщава БНР.
Вече са засегнати най-малко 16 магистрали в 30 департамента, а фермерите се снабдяват с провизии за продължителен протест.
На места те получават подкрепата от местните власти.
Вътрешният министър Жералд Дарманин нареди разполагането на 15000 полицаи и жандармеристи, които да предотвратяват безредиците и да не допускат
прекрачването на червената линия – навлизане на фермерите в Париж
и блокада на летищата и пазара в Ранжис – най-голямото европейско тържище за хранителни продукти на едро.
Протестите са водени от основния синдикат на фермерите и Съюза на младите земеделци, които продължават натиска, въпреки че в петък премиерът Габриел Атал
частично удовлетвори исканията им.
Тази вечер техни представители отново ще се срещнат с премиера, както беше обявено след кризисното заседание, свикано от президента Макрон.
„Франция е селскостопанска сила и страна, която обича своите земеделски производители“, заяви Атал по време на посещение във ферма близо до испанската граница.
„Ние не искаме да зависим от други за нашата храна“, добави той.
Атал каза, че правителството обмисля да предостави още помощ за фермерите, предаде Ройтерс.
„Ще разгледаме всички други мерки, които можем да предприемем по отношение на тези аспекти на нелоялна конкуренция“, заяви Атал пред репортери, съобщава БТА.
Земеделски производители от други европейски страни, включително Германия и Полша, също организираха протести, като заявиха, че Европейският съюз не прави достатъчно, за да ги защити от по-евтиното производство в други страни, отбелязва Ройтерс.
Фермерите в Италия отново излязоха на улицата в някои части на страната,
за да протестират срещу вредните според тях европейски селскостопански политики, предаде италианската новинарска агенция АНСА.
В Италия се съобщава за протести близо до изхода на магистрала А1 северно от Рим, както и в Удине, в северната област Фриули-Венеция Джулия, където около 70 земеделски производители се събраха на спонтанен протест.
Земеделските производители от остров Сардиния са организирали два отделни протеста утре в Каляри, както и протести, насрочени за 12 февруари в Каляри, Нуоро, Иглесиас, Ористано и Сасари.
Белгийски земеделци последваха примера на своите колеги във Франция и блокираха пътища, като някои от тракторите достигнаха Брюксел.
В белгийската столица от ранните сутрешни часове основни булеварди и част от околовръстния път са задръстени.
Земеделците са недоволни от ниските изкупни цени на своята стока и тежката бюрокрация, с която се налага да се справят всеки месец, за да се отчетат пред властите и да получат помощи.
Те възразяват също срещу някои европейски ограничения в земеделието, свързани с опазването на околната среда, както и срещу подготвяното търговско споразумение между ЕС и страните от Латинска Америка.
Протестите в Белгия започнаха в петък миналата седмица. Медиите съобщават, че вчера се е стигнало до ръкопашен бой между протестиращи и гражданин, който не е успял с автомобила си да премине през една от многобройните пътни блокади в южната част на страната.
Още новини от деня – четете тук