Мнозина, както чужденци, така и в България, останаха втрещени от завоя на 180 градуса, който направи правителството на Борисов. Когато от другата страна има хора, които говорят на езика на 19-ти век и искат от вас нещо нечувано за присъединяване към ЕС, за която и да е държава от 1957 г. до днес, е ясно, че трябва да направите възможното, за да доведете този диалог, който на моменти беше само монолог от страна на България, в разумни граници.
Това заявява в интервю за „Свободен печат“ президентът на Република Северна Македония Стево Пендаровски, в което коментира дали Скопие може да получи по-добра преговорна рамка.
Той не пести критики срещу България, твърдейки, че със сигурност преговорната рамка е можела да бъде по-добра, ако „България не беше тръгнала с радикална националистическа реторика“ срещу нас.
Според него в България не е имало европейски политици, които да покажат европейско поведение – да подадат ръка, вместо да затягат конфронтацията.
„За съжаление някои от тогавашните политици говореха санстефански език“, добавя Пендаровски.
Той подчерта, че българските претенции са били вкарани в разумни граници.
„Успяхме да го направим с помощта на Европа, защото там малко хора разбират тези радикални националистически български елементи. И накрая стигнахме само до това да вкараме българите в Конституцията“, заяви Пендаровски.
Той е на мнение, че управляващите в Северна Македония е трябвало да проявят повече реализъм по отношение на това дали промените в конституцията ще бъдат гласувани от парламента.
По думите му оптимизмът „на някои министри“ от правителството на досегашния премиер Димитър Ковачевски не е помогнал на процеса, пише БТА.
„След приемането на френското предложение нямаше нито едно изявление от депутат от опозицията, че ще гласува, за да бъдат достигнати тези две трети (от гласовете в парламента, необходими за промени в конституцията).
Разбирам да поддържамe оптимизъм и да говорим по един и същ въпрос, ако има някаква реална положителна стъпка напред. Но такава нямаше, ВМРО-ДПМНЕ се придържаше към партийната си дисциплина. Ясно е, че този въпрос ще остане на дневен ред и след изборите и с него ще трябва да се занимава следващото правителство и следващият парламент”, казва Пендаровски.
Македонският президент заявява, че не вижда как промените в конституцията ще бъдат гласувани, ако опозицията спечели предстоящите избори, след като всички техни изявления по темата са „много радикални – че няма да гласуват за това предложение и ще се опитат да предоговарят” преговорната рамка.
„Можеш да излъжеш македонския гражданин, който има други грижи, но не можеш да излъжеш международните представители. Много точно те посочиха, че да се каже „имаме план, който ще ви кажем след изборите“, е несериозно”, казва Пендаровски, според когото при заявената невъзможност за предоговаряне на преговорната рамка на Северна Македония с ЕС след изборите страната ще бъде там, където е била по времето на на правителството на Груевски.
„(Тогава) Всеки ден ВМРО-ДПМНЕ говореше за НАТО и ЕС, но не направи нищо, за да влезем (в тях). Междувременно изграждахме антични сгради на площада и давахме милиони евро, за да покажем, че сме по-стара нация, отколкото сме, и практически бяхме изолирани на европейския континент”, казва Пендаровски.
Той повтаря тезата си, че преговорната рамка на Северна Македония е резултат от компромис, който предполага отстъпки и от двете страни, но отстъпките, които Северна Македония е направила „не са в ущърб на македонските национални интереси”.
„Със сигурност преговорната рамка можеше да е по-добра, ако от 2019 г. България не беше започнала да използва радикална националистическа реторика към нас.
Мнозина, както чужденци, така и в България, останаха втрещени от завоя на 180 градуса, който направи правителството на Борисов.
Когато от другата страна има хора, които говорят на езика на 19-ти век и искат от вас нещо нечувано за присъединяване към ЕС за която и да е държава от 1957 г. до днес, е ясно, че трябва да направите възможното, за да доведете този диалог, който на моменти беше само монолог от страна на България, в разумни граници.
Успяхме да го направим с помощта на Европа, защото там малко хора разбират тези радикални националистически български искания. И накрая стигнахме само до това да впишем българите в конституцията.
Това можеше да не се случи, ако в България имаше европейски политици, които вместо да изострят реториката с македонския народ и с нас, като държава, бяха показали европейско поведение. За съжаление някои от тогавашните политици говореха на „санстефански” език”, казва Пендаровски в отговор на въпрос дали Северна Македония би могла да има по-добра преговорна рамка.
Според него преговорната рамка трябва да бъде добре обяснена на гражданите на страната, но по политически причини някои партии са изопачили съдържанието ѝ.
„Чувам и критики от опозицията, че ако са били попитани, щели да помогнат за по-добра преговорна рамка. Моята оценка е, че ВМРО-ДПМНЕ направи собствена партийна сметка, че само с антибългарска и по същество антиевропейска реторика, а доста често през изминалата година и антиалбанска реторика, ще спечели следващите избори.
Не ги интересува фактът, че нанесоха непоправими щети на мнението на гражданите в страната за Европа и междуетническите отношения. По някаква тяхна логика щели го поправят като дойдат на власт. Но дори когато си в опозиция, трябва да носиш политическа отговорност.
Как след изборите ще коригирате имиджа на Европа, която има своите недостатъци и към региона, и към нас, но заради антиевропейската реторика на опозицията подкрепата за ЕС е спаднала до безпрецедентно ниско ниво.
Трудно е да се върнат назад, когато говорят, че Европа не ни обича или, ключовата теза на опозицията, че „Европа ни обича само като българи“.
Това е политическа глупост от най-висок клас, но беше казано от високи представители на опозиционната партия. Да убедиш 26 държави и България да предоговорят преговорната рамка е сизифовска задача.
Пожелавам им много успех, ако са в състояние да подобрят преговорната рамка. Но високи европейски представители казват, че такова нещо е невъзможно”, казва Пендаровски.
Македония рискува да се окаже там, където беше по времето на правителството на Никола Груевски – когато всеки ден ВМРО-ДПМНЕ говореше за НАТО и ЕС, но не направи нищо за влизането на страната в тези два съюза, предупреди Пендаровски.
Коментирайки посланията на помощник-секретар по европейските и евразийските въпроси на САЩ Джеймс О’Брайън за изборите, президентът на РСМ каза: „Знам, че някои европейски приятели не са доволни от това, но аз твърдя, че през последните няколко години Америка се застъпваше Македония да бъде член на ЕС повече от много членки на ЕС. За тях е важно Македония да не е ничия страна, а част от ЕС, защото всички знаем старото уравнение „по-малко Европа на Балканите означава повече Русия на Балканите“. Те имат национален интерес да бъдем интегрирани в ЕС и го показват“.
Още новини от деня – четете тук