Нивата на замърсяване на въздуха в Европа са се подобрили през последните 20 години, установи проучване. Въпреки това обаче по-голямата част от европейското население живее в райони, надвишаващи препоръчителните нива на Световната здравна организация.
Около 98% от европейците живеят в райони, за които според СЗО има нездравословни нива на малки частици, известни като PM2.5. 80% живеят в райони, в които има завишени нива на по-големи частици, известни като PM10. А 86% от европейците живеят в райони с повишен азотен диоксид.
Проучването, ръководено от Барселонския институт за глобално здраве (ISGlobal), разглежда нивата на замърсяване в повече от 1400 региона в 35 европейски страни, представляващи 543 милиона души.
„Необходими са целенасочени усилия за справяне с нивата на PM2,5 и озона, особено в контекста на бързо нарастващите заплахи от изменението на климата в Европа“, казва Джао-Юе Чен, изследовател на ISGlobal и водещ автор на изследването.
Резултатите, публикувани в списание Nature Communications, показват, че общите нива на суспендирани прахови частици (PM2,5 и PM10) и азотен диоксид (NO2) са намалели в повечето части на Европа.
PM10 има годишно намаление от 2,72%, PM2,5 има годишен спад от 2,45%, а NO2 има годишен спад на от 1,72%.
Малките частици, определени като PM2.5 и PM10, са достатъчно малки, за да се вдишат и да попаднат дълбоко в белия дроб на човек. Те са свързани с широк спектър от здравословни проблеми, включително сърдечни заболявания, рак и преждевременни раждания. Смята се, че те са свързани с ранната смърт на повече от 400 000 души в цяла Европа всяка година. Експертите смятат, че повече от 200 000 смъртни случая могат да бъдат предотвратени, ако въздухът в Европа отговаря на указанията на Световната здравна организация.
Замърсяването с прахови частици идва от изгарянето на твърди и течни горива, най-вече чрез производство на електроенергия, битово отопление и автомобилния трафик. Но може да се образува във въздуха от химични реакции между други замърсители.
„Нашата последователна оценка на излагането на населението на комбинирани събития на замърсяване на въздуха осигурява солидна основа за бъдещи изследвания и разработване на политика за справяне с проблемите на управлението на качеството на въздуха и общественото здраве в цяла Европа“, казва Карлос Перес Гарсия-Пандо, един от авторите на изследването.
Много европейски градове са въвели зони с ниски емисии за превозни средства, намалявайки замърсяването с прахови частици. Някои страни, сред които Полша, намаляват зависимостта си от печки и отоплителни уреди на въглища. Директивите на ЕС относно промишлените емисии помогнаха на бизнеса да намали замърсяването.
Горещите точки обаче остават. По време на периода на изследване нивата на PM2,5 и PM10 са били най-високи в Северна Италия и Източна Европа. Високи нива на NO2 са регистрирани в Северна Италия и в някои райони на Западна Европа, като южната част на Обединеното кралство, Белгия и Холандия.
Високите нива на азотен оксид могат да допринесат за развитието на астма и потенциално да повишат податливостта към респираторни инфекции.