За седма поредна година Финландия е най-щастливата страна в света. Това показват данните на Световния доклад за щастието.
Той е дело на Център за изследване на благосъстоянието към Оксфордския университет. Докладът се изготвя въз основа на шест основни критерия – социална подкрепа, доходи, здраве, свобода, щедрост и липса на корупция. След Финландия се нареждат Дания и Исландия.
Според документа по-възрастните са по-щастливи в страни като Норвегия, Швеция, Германия, докато в Португалия и Гърция по-доволни от живота са младите. Сърбия и Латвия са страните с най-голям ръст на индекса на щастието си за периода 2021-2024.
За първи път от публикуването на доклада, което започва преди повече от десетилетие, САЩ и Германия не са сред 20-те най-щастливи нации и се нареждат съответно на 23-то и 24-то място.
За сметка на това Коста Рика и Кувейт влизат при двайсетте първи страни в класацията под номер 12 и 13.
България е на 81-о място, като в миналогодишния доклад бе на 77-о.
Най-голям спад на удовлетвореност, най-вече във възрастовата група 15 – 24 години, има в Афганистан, Ливан и Йордания.
Тазгодишният доклад установи също, че по-младите поколения са по-щастливи от по-възрастните в повечето региони по света – но не във всички.
В Северна Америка, Австралия и Нова Зеландия щастието сред групите под 30 години е спаднало драстично от 2006-2010 г. насам, като по-възрастните поколения вече са по-щастливи от младите.
За разлика от тях, в Централна и Източна Европа щастието се е увеличило значително при всички възрасти през същия период.
Класацията на щастието се основава на самооценките на хората за удовлетвореност от живота, както и на БВП на глава от населението, социалната подкрепа, продължителността на живота в добро здраве, свободата, щедростта и нивата на корупцията.
Още любопитни новини – четете тук