Снимка: АП/БТА
Снимка: АП/БТА

Президентът на САЩ Джо Байдън е взел решение да задържи доставката на високоексплозивни боеприпаси за Израел в контекста на плановете на Израел да извърши офанзива в Рафах, на която Вашингтон се противопоставя, ако не бъдат предоставени нови гаранции за сигурността на мирните граждани.Това заяви министърът на отбраната на САЩ Лойд Остин, цитиран от Ройтерс.

„От самото начало заявихме много ясно, че Израел не трябва да предприема голяма атака в Рафах, без да отчита и защитава цивилните, които се намират в това бойно пространство. И отново, тъй като преценихме ситуацията, спряхме една доставка на боеприпаси с голям полезен товар“, каза той по време на изслушване в Сената.

„Не сме взели окончателно решение как да процедираме с тази пратка“, добави той.

Израелските военни съобщиха днес, че са отворили отново пропускателния пункт „Керем Шалом“ в Газа, който беше затворен в продължение на няколко дни, но ООН заяви, че все още не е влязла никаква хуманитарна помощ. Освен това от палестинска страна няма кой да я получи, след като работниците са избягали по време на израелското военно нахлуване в района, отбелязва Асошиейтед прес.

Събитията в град Рафах в ивицата Газа и международните реакции, свързани с тежката хуманитарна катастрофа в анклава, са сред основните теми в западния печат.

Операция по превземането на контролно-пропускателния пункт „Рафах“ откъм палестинската страна на пункта беше извършена от израелските сили по-малко от 24 часа, след като те пуснаха листовки над града, с които нареждат на близо 100 000 цивилни да напуснат района, пише в. „Вашингтон пост“. САЩ призоваха Израел да не предприема офанзива в Рафах, без да има „надежден“ план за евакуация на цивилното население. Египет също многократно предупреждаваше Израел да не продължава с операцията в Рафах и заяви, че военните действия по границата могат да нарушат четиридесетгодишния мирен договор между двете държави, посочва изданието.

Вчера хиляди хора се струпаха по пътищата, за да напуснат града, въпреки че нямаше почти никакъв транспорт или гориво, каза Небал Фарсах, говорителка на палестинското дружество на Червения полумесец, цитирана от в „Гардиън“. „Няма как да евакуираме безопасно такъв брой хора“, допълни тя.

Представители на ООН и ЕС предупредиха, че районите, определените от израелската армия като безопасни, не са нито безопасни, нито са оборудвани за приемането повече разселени палестинци, пише „Ню Йорк таймс“. Вестникът цитира говорителя на УНИЦЕФ Джеймс Елдър, според когото в Рафах има по една тоалетна на всеки 850 души и по един душ на всеки 3500 разселени палестинци. По думите му условията в зоните, определяни от Израел като безопасни, всъщност са „потресаващи“.

Д-р Сухаиб Хемс, ръководител на болницата „Кувейт“ в Рафах, описа положението в града като „катастрофално във всеки смисъл на думата“, пише още „Ню Йорк таймс“. Откакто израелските танкове нахлуха в града, в болницата „Кувейт“ са били докарани 27 тела и 150 ранени.

Равина Шамдасани, говорителка на Службата на ООН за правата на човека, заяви, че има „силни индикации“, че заповедта за евакуация на цивилни от източната част на Рафах е в нарушение на международното хуманитарно право. Ден по-рано Фолкер Тюрк, върховният комисар на ООН по правата на човека, предупреди, че принудителното разселване на цивилни е военно престъпление, отбелязва „Ню Йорк таймс“.

От началото на войната Израел ограничава влизането на хуманитарни пратки в ивицата Газа до двата строго контролирани гранични пункта: „Керем Шалом“ и „Рафах“, които осигуряват достъп до южната част на анклава, припомня американският вестник. Но Израел затвори пропускателния пункт „Керем Шалом“, след като в неделя при нападение на „Хамас“ в района бяха убити четирима военнослужещи, а вчера израелската армия предприе операция, с която затвори и пропускателния пункт „Рафах“ на границата с Египет.

Говорителят на Службата на ООН за координация на хуманитарните въпроси Йенс Лерке предупреди, че Израел е „прекъснал“ двете основни артерии за доставка на помощи в Газа.

Изданието „Политико“ се спира на реакцията на ЕС на хуманитарната катастрофа в Рафах.

„Страхувам се, че това отново ще доведе до много цивилни жертви, каквото и да казват. В Газа има 600 000 деца, те ще бъдат изтласкани в т.нар. „безопасни зони“, заяви вчера ръководителят на европейската дипломация Жозеп Борел преди среща на министрите, отговарящи за сътрудничеството за развитие. През март ЕК обяви, че ще продължи да финансира Агенцията на ООН за подпомагане на палестинските бежанци, след като през януари Израел заяви, че нейни служители са замесени в нападенията на „Хамас“ и други палестински бойци от 7 октомври.

Въпреки това част от финансовата подкрепа за палестинските територии и вноските на страните членки в агенцията все още се бавят, отбелязва „Политико“.

Борел каза пред журналисти, че „е дошло времето“ за възобновяване на пълните плащания, след като преди повече от две седмици проверка, ръководена от бившия френски външен министър Катрин Колона, установи, че организацията за помощ е създала механизми и политики за осигуряване на неутралност и „бързи и адекватни реакции“. В доклада се подчертава и че липсват доказателства от страна на Израел в подкрепа на твърденията му за участие на служители на Агенцията на ООН за подпомагане на палестинските бежанци в нападенията от 7 октомври.

Министрите на Испания, Германия и Белгия също подкрепиха призива за възстановяване на пълното финансиране на агенцията на ООН.

„Става дума за цивилни […], които могат да бъдат засегнати от още по-тежък глад поради напълно погрешно решение на едно правителство“, заяви Ева Гранадос Галиано, държавен секретар по международното сътрудничество на Испания.

Британският в. „Индипендънт“ пише, позовавайки се на анонимен източник от Вашингтон, че правителството на Джо Байдън миналата седмица е спряло доставката на оръжия за Израел заради решението за нахлуване в Рафах. Тъй като израелските лидери изглежда бяха близо до подобно решение , правителството на Джо Байдън „започна внимателно да преразглежда предложените трансфери на конкретни оръжия за Израел, които биха могли да бъдат използвани в Рафах“, каза източникът. „В резултат на този преглед миналата седмица спряхме една оръжейна доставка „, допълни той.

В. „Дейли телеграф“ се спира на въпроса за американския натиск върху израелския премиер Бенямин Нетаняху за сключването на споразумение с „Хамас“ за спиране на огъня.

В понеделник Израел отхвърли предложението на палестинската групировка за всеки трима освободени заложници огънят да бъде спиран за по една седмица. Израелските власти определиха този вариант като „неприемлив“ и като „уловка“, която има за цел да се създаде впечатлението, че Израел не желае да преговаря добросъвестно.

САЩ се противопоставят на „мащабна“ военна операция в Рафах и посочиха, че са получили уверения от Израел, че предприетата офанзива е „ограничена“ и има за цел само да „прекъсне възможността на „Хамас“ да внася контрабандно оръжия и финансови средства в Газа“, отбелязва изданието.

Въпреки започналата операция в Рафах говорителят на Белия дом по въпросите на националната сигурност Джон Кърби каза, че все още има възможност за споразумение.

 

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук