парламентарен контрол
Снимката е илюстративна Снимка: БТА

Разпадът на парламентарни групи, който върви през последния месец, доведе до неочаквано преразпределение на силите.

След като ДПС се разделиха на лоялни на почетния председател Ахмед Доган и на такива, които застанаха зад Делян Пеевски, втора политическа сила в парламента вече са ПП-ДБ. Трети вече са „Възраждане“, а наравно с тях по брой се нареждат независимите депутати – техният брой вече е 38 души.

Само един депутат дели групата на независимите да заемат второто място в парламента – в момента „Продължаваме промяната – Демократична България“ разполага с един народен представител повече – 39.

Оказва се обаче, че независимите имат значително по-орязани правомощия от останалите си колеги.

Според правилника на парламента те нямат право да формират отделна парламентарна група и не могат да бъдат приети в друга група.

Те също така не могат да предлагат създаването на временни анкетни комисии, времето им за изказване в парламента е редуцирано, а при изслушвания на министри имат право само на един въпрос.

На фона на големия брой независими депутати в парламента бе направено предложение за отпадане на текстовете от правилника, които ограничават независимите да образуват своя група.

Редакцията беше поискана от Георги Свиленски от БСП, но тя беше отхвърлена. Той е един от кръга около бившия председател на партията Корнелия Нинова, като това породи съмнения за евентуални намерения за нова порция отцепници – този път от левицата.

С какво е повече Георги Свиленски като народен представител от Рамадан Аталай например?“, попита Свиленски.

Христо Гаджев от ГЕРБ намекна, че в БСП се подготвят за разцепление, а Калоян Методиев, който пръв беше „отлюспен“ от БСП заяви, че има три вида независими депутати, които не може да се поставят под един знаменател.

„Имаме изключени, напуснали, разпаднали се“, заяви заяви той.

Костадин Костадинов от „Възраждане“ застъпи тезата, че след като веднъж са излъгали избирателите си, тези хора не трябва да имат същите права като останалите депутати.

„Морално е когато едни хора са излъгали своите избиратели и са нарушили обещани да си да няма същите възможности, които им дава правото на парламентарната група, която е формирана, благодарение на доверието на стотици хиляди избиратели“,  Костадинов.

Парламентът отхвърли и предложението на Георги Свиленски да има задължителна квота за независими депутати в парламентарните комисии.

Вместо това в сила остава досегашният текст, че Народното събрание може да определи места в постоянните комисии за депутати, нечленуващи в парламентарна група.

Днес парламентът създаде 25 постоянни комисии, като се заличават комисията.

Създава се Комисия по демографската политика, децата и семейството, а една комисия ще обедини досегашните правна и по конституционните въпроси.

За състава на комисиите се запазва принципът на съотношение на народните представители според числеността на групите им. Комисията за контрол над службите единствено ще бъде съставена на паритетен принцип.

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук