Европейската комисия
На снимката: Европейската комисия

Европейската комисия предостави днес данни за няколко наказателни процедури срещу България, съобщи БТА. Ето и в кои области са:

Управление на отпадъците

Комисията започва нова процедура срещу България и всички останали държави от ЕС за неспазване на целите за събиране и обработка на отпадъци. По последни данни нито една от европейските държави не е покрила няколко цели съгласно законодателство на ЕС за отпадъците.

България не е успяла да изпълни целта от 50 на сто за 2020 г. за подготовка за повторна употреба и обработка на битови отпадъци (хартия, метал, пластмаса и стъкло). До 31 декември 2008 г. между 55 ​​и 80 на сто от всички отпадъци от опаковки трябваше да бъдат преработвани. Установените цели за преработка на различни материали включват 60 на сто за стъкло, хартия и картон, 50 на сто за метали, 22,5 на сто за пластмаси и 15 на сто за дърво. Много от тези цели не бяха постигнати, пояснява ЕК.

Правилата за отпадъците от електрическо и електронно оборудване изискват разделно събиране и правилна обработка. Държавите от ЕС годишно трябва да преработват 65 на сто от средното тегло на електрическото и електронното оборудване, пуснато на пазара през трите предходни години.

Достъп до регулирани професии

ЕК е решила да продължи наказателната процедура срещу нашата страна и Белгия заради неправилно въвеждане на европейските правила за теста за съразмерност. Правилата уреждат оценката на съразмерността на нови или изменени правила, ограничаващи достъпа до или упражняването на регулирани професии.

Постоянното оценяване на регулирането на професиите преди приемането или изменението на законодателството е от решаващо значение за предотвратяване на неоправдани пречки на единния пазар, пояснява комисията. Според ЕК България и Белгия не са въвели правилно изискванията. Двете страни членки разполагат с два месеца, за да отговорят и да предприемат необходимите мерки, като иначе ЕК може да реши да отнесе случаите до Съда на Европейския съюз.

Възстановяване и преструктуриране на банки

Комисията предприема наказателни процедури срещу България и още осем държави от ЕС заради въвеждането в националното законодателство на измененията на европейските правила за възстановяване и преструктуриране на банки. Отчита се, че промените са важни за осигуряване на пълно прилагане на изискванията на Съвета за финансова стабилност за общ капацитет за поемане на загуби (TLAC) за глобални системно важни институции (G-SII).

Промените са необходими за правилното отразяване на експозицията на G-SII на ЕС към техните дъщерни дружества, разположени в държави извън ЕС, и за допълнително подобряване на способността на най-големите банкови групи в ЕС да издържат на финансови сътресения.

Промените трябва да постигнат пълно уеднаквяване на пруденциалното третиране на вътрешните ресурси за покриване на загуби и рекапитализация на междинни субекти в банкова група, което е важно за преструктурирането на банките.

При липса на въвеждане на правилата за тези технически, но важни мерки, няма да е възможно да се постигне необходимото равнище на уеднаквяване за европейския банков сектор. Затова ЕК дава срок от два месеца за преодоляване на недостатъците, като при липса на задоволителен отговор може да реши да продължи с наказателната процедура.

Кредити

Европейската комисия изпрати мотивирани становища на България и още 11 държави от ЕС за непълното въвеждане на правилата за лицата, обслужващи и купувачи на кредити. Основната цел на европейските правила е да им се даде възможност да работят в целия ЕС, като същевременно се защитават твърдо правата на кредитополучателите.

Правилата предвиждат например купувачите на кредити и обслужващите кредити да действат добросъвестно, честно и професионално с кредитополучателите, и да общуват с тях по начин, който не представлява тормоз, принуда или неправомерно влияние.

В срок от два месеца засегнатите държави могат да дадат отговор и да предприемат необходимите мерки. В противен случай ЕК може да реши да отнесе случаите до Съда на ЕС.

Таксуване за аеронавигационно обслужване

Европейската комисия открива наказателни процедури срещу България и още 16 държави от ЕС за неправилно прилагане на определени разпоредби от схемата за ефективност и таксуване на Единното европейско небе (SES) за аеронавигационно обслужване.

Правилата за единното европейско небе изискват от държавите от ЕС да разпределят общите разходи между маршрутните и крайните аеронавигационни услуги съразмерно и по прозрачна методология.

Държавите трябва да включат в своите планове за ефективност схеми за насърчаване на постигането на целите за ефективност.

Установените проблеми се отнасят до неподходящото равнище или разпределение на разходите, начислени на авиокомпаниите, както и до недостатъчните финансови стимули за доставчиците на услуги.

Неправилното прилагане на правилата на ЕС оказва влияние върху приходите на доставчиците на аеронавигационно обслужване и върху размера на таксите, плащани от авиокомпаниите като клиенти на тези доставчици на услуги.

Комисията отново дава срок от два месеца за отстраняване на недостатъците и при липса на задоволителен отговор може да реши да продължи с наказателните процедури.

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук