Талисманите са неизменна част от визията на олимпийските игри в последните години. Освен посланията, които са вплетени във вида и дизайна, симпатичните фигурки имат безценна колекционерска стойност – най-вече за малчуганите.
Първият олимпийски талисман е „роден“ за Зимните игри в Гренобъл 1968, припомня БНТ. Казва се Шус и има абстрактна форма на човече върху ски, оцветено в бяло, синьо и червено – разбира се – цветовете на френското знаме.
Титлата на първи официален олимпийски талисман обаче носи Валди – дакелът на Мюнхен 1972. Успехът и популярността на първите талисмани ги превръщат в институция за следващите издания на олимпийските игри. Те приемат причудливи форми на реални или измислени създания, не задължително красиви, по-скоро симпатични, но винаги жизнерадостни, носители на основни за спортистите качества като сила, бързина, ловкост, смелост, постоянство.
Може би най-популярният животински вид, представен сред талисманите е мечката, като безспорен легендарен статут в тяхната йерархия притежава Миша или Михаил Потапич Топтигин (както е цялото му име) – талисманът за игрите в Москва през 1980 година е огромен мечок – мил и чувствителен. Първият, летял в космоса, за да прекара време на космическата станция Солют 6 през 1978. Проронената сълза от Миша по време на закриването на игрите е един от най-незабравимите и вълнуващи олимпийски моменти.
Две полярни мечки – Хайди и Хоуди представят духа на Канада за зимните игри в Калгари 1988. Черният мечок Коул е един от трите талисмана за Солт Лейк Сити 2002 заедно с койота Купър и заека Паудър.
А можем ли да забравим Бинг Двен Двен – покрития от лед полярен мечок – талисман на Зимните игри Пекин 20 години по-късно?
Цяло животинско царство си организират олимпийските талисмани през годините – бобърът Амик за Монреал 1976, орелът Сам беше в центъра на шоуто през 1984 в Лос Анджелис и още – тигри, патици кенгура, цялата богата световна фауна е представена в избора на олимпийски талисмани.
Първите истински човешки образи в тази елитна група са децата Хаакон и Кристин за Зимните игри Лилехамер 1994, като освен тях организаторите избират и осем двойки дечица от плът и кръв, които представят отделните райони на Норвегия.
Може би повече богове, отколкото хора са Аполон и Атина – талисманите на 2004 година.
Сред фигурките, които ще се помнят дълго е Уенлок, съществото образувано от последната капка стомана, отделила се при конструкцията на Олимпийския стадион в Лондон – дизайнерско и идейно решение, победило 100 други предложения, сред които чайник или фигурка на Биг Бен с човешки крайници.
Французите винаги са били сред революционерите и новаторите, затова не е изненада изборът им за талисман за игрите в Париж 2024 година – островърха шапка, носеща името Фриж.
Известна още като шапка на свободата, фригийската шапка се е превърнала в хода на историята в един от символите на Френската република.
Фигурките всъщност са две – едната е обута в маратонки, а другата е с протеза на крака – талисманът на Параолимпийските игри.
Още любопитни новини – четете тук