Още един заем, даден от Българската банка за развитие, не се обслужва. Това стана ясно от думите на съпредседателя на „Продължаваме промяната“ Кирил Петков в интервю за Нова.
Той заяви, че става въпрос за 150 млн. лв., отпуснати на „Булгартабак“. На въпрос на водещия: „Като казвате „Булгартабак“, Пеевски и имате предвид?“, Петков отговори: „Абсолютно, абсолютно!“.
Той припомни, че случая с кредита към фирми на Румен Гайтански-Вълка, е бил подаден още през 2021 година.
Вчера служебният енергиен министър обясни, че една година нищо не е било правено по този случай. Петков отговори на тези твърдения, като обясни, че са огласени още няколко кредита за общо 1 млрд. лв.
Конфискуват лимузини на Гайтански три години след подаване на сигнала
„Беше точно преди три години, в третия ден като министър на икономиката аз оповестих, че 8 фирми са взели 1 млрд. Надзорът, който трябваше да следи за тези нередности, беше отстранен, Управителният съвет беше отстранен, и края на 2021 година цялата документация отиде в прокуратурата“, поясни Петков.
Той разказа, че отпуснатите 150 млн. за Гайтански са били отпуснати на неговия адвокат, който е купил фирма на Вълка с тези пари и по този начин средствата „отиват почти безрискови, защото посредникът е неговият адвокат“.
В момента подобен заем за 150 млн. има и към „Булгартабак“. Защо разследват 150-те млн. на Гайтански, но не разследват 150-те млн. на Булгартабак, който заем също е спрян да плаща към банката?, попита Петков.
„Аз твърдя, че в момента, г-н Славчев (председателят на антикорупционната комисия, бел. ред.), след като е бил две години на този си пост и още по дълго в Управителния съвет на антикорупционната комисия, изведнъж се събужда. Браво, разследва единия казус, но защо не разследва другия? Той в момент от чадъра на Пеевски, стана бухалката на Пеевски“, допълни Кирил Петков.
Той обясни, че това е причината за искането от страна на ПП-ДБ за отстраняването на председателя на комисията.
„Булгартабак“ има обезпечение на хартия. Ще видим колко струват тези обезпечения, когато банката ги продаде. Но едно сме сигурни, 150 млн. са дадени на „Булгартабак“ и в момента този кредит не се обслужва. Моята икономическа интуиция ми казва, че ако обезпеченията са повече от 150 млн., едва ли ще си даде обезпеченията, вместо да си плати 150 млн.“, допълни той.
Според Петков от останалите 8 кредита има един за „Техномаркет“, където обаче кредитът се обслужва, но има и други, които се обслужват трудно.
Отне три години да стигнем до тук. Но ако си спомним, преди три години тази банка раздаваше на калпак. Нашата борба за антикорупционната комисия е да можем да имаме поне един в държавата, който да разследва“, каза Петков.
Той попита колко успешни казуса има тази комисия и колко са осъдените за корупция.
На твърденията на Делян Пеевски, че ПП-ДБ се борят да запазят и.ф. главен прокурор Борислав Сарафов, Петков отговори:
„Осемте джуджета“, същият Сарафов? Човекът е добър манипулатор, но понякога преиграва. Ние искаме смяна на главния прокурор, в случая той също нищо не е направил“.
Кирил Петков повдигна завесата за това как ПП-ДБ виждат следващото правителство.
„Осъзнаваме, че можем да отидем на 8, на 9 избори. От друга страна нашите избиратели ни дават ясен мандат, че не можем да участваме в безпринципни коалиции. Има решение, например – ако използваме примера от Италия – Марио Драги. Хващате един общественик, с високо обществено доверие, и казвате – ние, между партиите си нямаме доверие, нашите избиратели също нямат доверие по между си, двете групи. Ако се избере такъв общественик, ако е равноотдалечен, има доверие и казваме – отказваме се от постове, отказваме се от контрол. Когато е равноотдалечен, не е партиен, тук не трябва да се търси една или друга партия. Трябва да има доверие към този човек и да се изпълнява програмата. Не искаме постове, не искаме министри, но си нямаме доверие и искаме България да продължи напред“, обясни идеята си той.
По думите му предимството е, че този непартиен човек може да бъде подкрепен от много партии за изпълнението на определена програма.
Кирил Петков коментира и вътрешния министър Калин Стоянов и организираните в негова защита проява на полицаи.
Калин Стоянов беше предложение на ГЕРБ. Тази опорка, че този е наш министър, не е вярна. Второ, когато ние го приехме, ние не знаехме тези зависимости. Бихме приели всеки, в който нямаме доказателства за зависимости, обясни Петков.
Според него протестите на полица се организират от Делян Пеевски – „през тази организация, през МВР. Видяхме съобщенията, които се изплащаха към висши ръководители в МВР. Абсурдно е, че един министър си организира протести за защита, но това, което знам, е че г-н Калин Стоянов се чува всеки ден с Пеевски“, допълни той и заяви, че информацията я знае от „достоверни източници“, които обаче няма да разкрие.
„Има зависимост от един играч. Сигурни сме, че има такава“, допълни той.