Екатерина Захариева и Юлиян Попов са кандидатите за еврокомисар. Захариева е предложена от ГЕРБ-СДС, а Попов – от ПП-ДБ.
Кандидатурите на двамата трябва да бъдат представени още днес пред шефката на Еврокомисията Урсула фон дер Лайен от служебния премиер Димитър Главчев.
По-рано днес Главчев каза, че всички седем кандидати са на изключително високо равнище и изборът ще е труден.
„Веднага искам да поясня, че срещайки се с всички номинирани от парламентарните групи кандидати, установих, че те са на изключително високо ниво и в тази връзка искам да благодаря и на парламентарните групи за сериозното отношение по този казус. Решението ни беше трудно на колегите от МС. Огледахме много допълнителни критерии, които могат да имат влияние, но сме се придържали основно към договора за функциониране на ЕС, писмото на председателя на ЕК и биографиите на кандидатите. По тази причина взехме това решение напълно убедени в неговата правота“, каза служебният премиер Димитър Главчев.
Урсула фон дер Лайен настоя да получи български кандидатури на мъж и на жена, но снощи държавният глава Румен Радев настоя в Брюксел страната ни да изпрати номинации на две жени, за да може председателят на Европейската комисия да има избор. Но Главчев явно не е пожелал да се съобрази с желанието на президента и издигна мъж и жена.
Коя е Екатерина Захариева?
Тя е родена на 8 август 1975 г. Завършила е Eзикова гимназия „Бертолт Брехт“ в Пазарджик с изучаване на немски език. Тя е магистър по право от Пловдивския университет „Паисий Хилендарски“. От 2001 до 2003 г. е адвокат.
През 2003 г. е назначена за юрисконсулт, а от 2007 г. е директор на дирекция „Правно-нормативно и административно обслужване“ в Министерство на околната среда и водите.
В първия кабинет на премиера Бойко Борисов е назначена за заместник-министър на регионалното развитие и благоустройството.
В началото на 2012 година, след като Росен Плевнелиев става държавен глава е назначена за главен секретар на президента.
От 13 март до 29 май 2013 г. е заместник министър-председател и министър на регионалното развитие и благоустройството в служебното правителство на Марин Райков.
От 6 август до 7 ноември 2014 г. е заместник министър-председател по икономическа политика, министър на регионалното развитие и министър на инвестиционното проектиране в служебното правителство на Георги Близнашки.
След това Захариева отново се връща в президентството, където заема поста началник на кабинета на държавния глава Росен Плевнелиев.
В края на 2015 година Захариева е избрана за правосъден министър във второто правителство на Бойко Борисов, като заема поста до началото на 2017 година.
От май 2017 до май 2021 г. е заместник министър-председател по правосъдната реформа и министър на външните работи.
Кой е Юлиян Попов?
Юлиян Попов е български писател и журналист, министър на околната среда и водите в служебното правителството на Марин Райков, както и в редовното правителство на Николай Денков. Правнук на македонския деец Никола Габровски и на Георги Рафаилович. Той е един от най-влиятелните гласове в Европа по темата „Енергетика“.
Попов е сред създателите на частния Нов български университет и негов пръв изпълнителен директор. Директор е на британската благотворителна организация Friends of Bulgaria. Председател е на управителния съвет на Европейския институт за ефективност на сградите, базиран в Брюксел, и на управителния съвет на фондация „Елизабет Костова“.
До встъпването си в длъжност министър на околната среда и водите е председател на борда на Българското училище по политика и член е на борда на Американския университет в България. Член е на Настоятелството на Нов български университет, Консултативния съвет на Кеймбриджката програма за устойчиво лидерство и Стратегическия борд на Тунизийското училище по политика. Той е политически съветник за Централна и Източна Европа на Европейската климатична фондация.
Юлиян Попов създава първия български блог за актуални политически публикации. Негови статии за европейска политика, разширяване на Европейския съюз, енергетика и устойчиво развитие са публикувани във водещи международни издания, като Би Би Си, „Ал-Джазийра“, Financial Times, The Independent, EU Observer, European Voice, The Scotsman, Gazeta Wyborcha, Dziennik и др.
Още новини от деня – четете тук