разлика в заплащането все още има

Националният съвет за тристранно сътрудничество ще обсъди днес проекта на Постановление на Министерския съвет (МС) за определяне размера на минималната работна заплата (МРЗ) за страната от 1 януари 2025 г., предава БТА. Социалните партньори ще изложат своите позиции по предложението от началото на следващата година МРЗ да бъде 1077 лв. В момента МРЗ е 933 лв. Срещата е насрочена за 11:00 ч. и ще се състои в Гранитна зала на МС.

Проектът на Постановление на МС бе публикуван за обществено обсъждане в края на август в Портала Strategy.bg. В проекта на доклада, внесен от служебния социален министър, се отбелязва, че предлаганият размер на минималната работна заплата от 1 януари 2025 г. ще допринесе за повишаване на мотивацията на най-ниско доходната част от работната сила за търсене на работа, реализиране и задържане на трудовия пазар, за повишаване на жизненото равнище, намаляване на риска от бедност сред работещите и намаляване на подоходното неравенство, както и за стимулиране на вътрешното търсене.

При размер от 1077 лв. от 1 януари 2025 г. МРЗ ще се увеличи със 144 лв., с което ще бъде реализиран ръст от 15,4% спрямо определения от 1 януари 2024 г. размер от 933 лв., посочва се в доклада. При определяне на размер от 1077 лв. за 2025 г. ще се съхрани и доразвие националната практика за определяне на размера на минималната работна заплата както по отношение на използваните статистически данни, така и по отношение на целите за прозрачност и прогнозируемост на действащия механизъм, се казва още в документа.

Съгласно Кодекса на труда в момента МРЗ за следващата календарна година се определя в размер на 50 на сто от средната брутна работна заплата за 12-месечен период, който включва последните две тримесечия на предходната и първите две тримесечия на текущата година.

В края септември Министерският съвет прие линията на бедност през 2025 г. да бъде 638 лв. Размерът й ще се повиши със 112 лв., което е с 21,3% в сравнение с 2024 г. Решението за определението на линията на бедност за догодина бе взето след провело се заседание на Национален съвет за тристранно сътрудничество на 16 септември.

Срещу колко минимално пари работят европейците, според данни на Евростат?

22 от 27-те държави от ЕС имат национална минимална заплата, а в Дания, Италия, Австрия, Финландия и Швеция няма минимални заплати.

Въз основа на нивото на техните национални брутни месечни минимални заплати към 1 юли 2024 г., изразени в евро (€), държавите от ЕС могат да бъдат класифицирани в 3 групи.

  • Група 1 – Национална минимална заплата над 1 500 евро на месец. Тук попадат Люксембург, Ирландия, Холандия, Белгия, Германия и Франция. Техните национални минимални заплати варират от 1 767 евро във Франция до 2 571 евро в Люксембург.
  • Група 2 – Национална минимална заплата над 1000 евро и под 1500 евро на месец. В тази група са Испания и Словения. Техните национални минимални заплати са 1 254 евро в Словения и 1 323 евро в Испания.
  • Група 3, с – Национална минимална заплата, равна или под 1 000 евро на месец. Тази група включва Кипър, Полша, Гърция, Португалия, Малта, Литва, Хърватия, Естония, Чехия, Словакия, Румъния, Латвия, Унгария и България. В тези страни национални минимални заплати варират от 477 евро в България до 1000 евро в Кипър.

Още новини от деня – четете тук

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук