Софийският градски съд (СГС) върна на прокуратурата делото срещу Петьо Петров, известен като Еврото, обвинен за документна измама в особено големи размери. Причината са редица пропуски, допуснати при разследването, които биха могли да бъдат отстранени, предаде БТА.
Делото бе образувано на 28 юли 2021 г. Според обвинението, в периода от 11 октомври 2019 г. до 23 март 2020 г. чрез използване на неистински документи, Петров е получил без правно основание, с намерение да го присвои, чуждо движимо имущество – 147 монети на обща стойност 106 763 лв. и едно златно кюлче с тегло 1000 грама, 23,88 карата, на стойност 109 718 лв., собственост на Явор Златанов, както и парична сума в размер на 550 000 евро, с левова равностойност 1 085 485,65 лв., собственост на Юлия Златанова, Явор Златанов и Пролетина Златанова.
Петров бе нередовно призован, в залата се яви служебен защитник. Разследването срещу Петров също приключи задочно, тъй като още при внасянето на обвинителния акт в съда прокуратурата съобщи, че местоживеенето му в страната не е известно и след щателно издирване не е установен.
Справки от полицията и няколко други институции показват, че Петров не е намерен и не е в местата за лишаване от свобода. По данни на гранична полиция той е влязъл в страната миналата година.
Адвокатът на Пролетина Златанова – Минчо Спасов, поиска от съда Петров отново да бъде обявен за издирване с европейска заповед и посочи, че има редица данни за пътувания до Гърция. Съдът отхвърли това искане.
Спасов поиска и връщане на делото, тъй като са нарушени редица права на пострадалите. До това се стигнало заради действия на прокуратурата, заяви той.
Цялото имущество (монетите, златното кюлче и паричната сума) е на обща стойност 1 301 966,65 лева. Това е стойността на гражданския иск.
Другите наказателни производства, по които се изследва обстоятелството дали Петров е извършил престъпление, са на етап разследване, посочиха през юни от прокуратурата.
В началото на годината съдът отказа на прокуратурата издаване на европейска заповед за арест на бившия следовател.
След края на съдебното заседание прокурорът по делото Ивайло Петров заяви, че не е съгласен с доводите на съда. По думите му има допусната само една грешка и тя е объркана дата с няколко дни. Петров смята, че няма доказателства за организирана престъпна група, какъвто довод има Минчо Спасов.
Петров продължава да бъде издирван от столичната полиция както у нас, така и в чужбина.
На свой ред адвокат Минчо Спасов каза, че този казус трябва да бъде разгледан от Висшия съдебен съвет и инспектората към него. Много факти от разследването не намират отражение в обвинителния акт. И това е не само участието на прокурора Димитър Петров, но и на други лица, каза Спасов.
По думите му мъж с името Мариян Маринов, заедно с Любена Павлова, са товарили въпросното злато в джип и това е станало в двора на вече бившата специализирана прокуратура. Името на Маринов в обвинителния акт липсва и там е написано, че неизвестно лице е шофирало въпросния джип, каза Спасов.
В същото време прокурор Петров се подписал, че Маринов е извършил товаренето, каза Минчо Спасов и показа документи.
Според Минчо Спасов има данни, които трябва да привлекат вниманието и на и.д. главния прокурор Борислав Сарафов.Така например през март 2020 година прокурор Димитър Петров е назначил без случайно разпределение молба за връщане на златото и 500 хиляди евро на свой заместник – Кирил Пейчинов.
Пак според Минчо Спасов, Пейчинов е бил принуден от Петров да напише постановление за връщане на парите и златото, без да се е запознал с делото, което пък физически се е намирало в следствения отдел на прокуратурата.
Този случай е типичен пример на кражба на веществени доказателства, посочи Спасов. Това няма как да стане без съдействие на прокурорите, допълни адвокатът.
Минчо Спасов каза, че Любена Павлова е освободена от наказателна отговорност от прокуратурата, с довод, че нямало доказателства за незаконни действия.
Още новини от деня – четете тук
Пепи еврото, Валъо топлото, Жоро долара, Коцъо супата, ба*ти държавата 🙂