Изложба подводна фотография беше открита на входа на Морската градина във Варна на Международния ден на Черно море – 31 октомври. Тя е инициатива на Фондация „Креа“ и включва фотоси на обитатели на Черно море и на Световния океан. Автори са един от доайените на подводната фотография в България Любомир Клисуров и Мартин Христов.
Представяме Черно море и Световния океан заедно, за да подчертаем тяхната взаимосвързаност. Нашето море е част от глобалната екосистема с водни басейни и влошаването на състоянието дори само на един от тях има своите последици върху Световния океан, отбеляза Мария Иванова от фондацията.
В първата част на изложбата са показани кадри, в които Любомир Клисуров е „уловил” в естествената им среда двойка морски кончета, лихнус, ято платерини, актинии, известни още като морски хризантеми, калкан. От текстовете към фотосите посетителите ще научат, че платерините контролират растежа на водораслите, актинията е индикатор за чистотата на водата, а ктенофората Берое овата е внесена случайно в Черно море през 90-те години на ХХ век, но играе ключова роля, хранейки се с друга ктенофора, която унищожава зоопланктона.
В своите снимки от Световния океан Мартин Христов представя екзотични видове като колоритната риба клоун, рак – орангутан върху мехурчести корали, тигрови акули, дългопери риби – прилепи.
Двете части на изложбата са придружени с информация, предоставена от учените от Института по океанология към БАН, за уникалността на Черно море и предизвикателствата пред опазването на екосистемата му, тъй като според данните то е най-бързо затоплящото се море в света вследствие на глобалното затопляне, както и за Световния океан. За подготовката е помогнала д-р Радослава Бекова от института.
Любомир и Мариана Клисурови посвещават изложбата на паметта на фотографа Веселин Недев, когото загубихме наскоро. Той е един от първите подводни фотографи в България.
Проектът се реализира с подкрепата на Фонд „Култура“ на Община Варна.