Джейхан Ибрямов излезе от ареста
Снимка: БТА

Джейхан Ибрямов беше освободен малко след полунощ тази вечер от столичния следствен арест на бул. „Г. М. Димитров“, където бе задържан след полицейска акция в началото на октомври. На излизане той бе посрещнат от съпругата си Биршен Ибрямова и негови поддръжници, предаде БТА.

Разследването срещу него ще бъде спряно в момента, в който той положи клетва като депутат, тъй като придобива имунитет, съобщи по-рано градският прокурор на София Илияна Кирилова. Тя посочи, че постановлението на прокуратурата за освобождаването на Ибрямов е от вторник.

Джейхан Ибрямов бе избран за народен представител от листата на „Алианс за права и свободи“ от Шумен.

„Първо искам да благодаря на избирателите на автентичното Движение за права и свободи, тоест на избирателите на Алианса за права и свободи в Шумен и цяла България. Аз, благодарение на тях, бях тук, а сега съм на свобода. Благодарение на тях отново съм народен представител“, каза Ибрямов на излизане.

„Ще отговарям на всякакви въпроси, но ми позволете тази вечер да се прибера при семейството си. Всички станахме свидетели как се опитват да не дават възможност свободата на словото да бъде водеща и демокрацията да бъде водеща в България“, посочи той пред медиите.

Той нарече случващото срещу него „постановка“.

Джейхан Ибрямов беше арестуван на 2 октомври с белязани 100 000 лева, които свидетелят срещу него Мирослав Тодоров му дал, за да получи съдействие от депутата за спечелване на обществени поръчки в Министерството на отбраната, припомня LEX.BG. Близкият до Ахмед Доган народен представител е обвинен в търговия с влияние, тъй като е поискал 200 000 лева от Тодоров, който пък е обвиняем по дело за данъчни измами и беше арестуван през август при акция на МВР и прокуратурата. След това съдът го е освободил от ареста, а прокуратурата не е протестирала. Междувременно обаче Тодоров е казал пред разследващите, че се познава с Ибрямов от 2000 г. и му е предоставял големи суми, откъдето започна разследването, по което пък депутатът беше задържан и обвинен, а Тодоров стана свидетел.

От държавното обвинение поясниха след това, че Ибрямов разказал на Тодоров, че иска парите, за да ги използва за купуване на гласове, като казал, че за целта му трябват милиони, но от него поискал 200 000 лева. Междувременно пък стана ясно, че свидетелят Тодоров е казал на разследващите още, че Ибрямов му разказал, че почетният лидер на ДПС Ахмед Доган имал план за убийството на Делян Пеевски, за което обаче депутатът няма обвинение.

Вчера рокурор Кирилова съобщи само, че материалите са отделени в отделно разследване за подготовка за убийство, а за да се докажело, че белязаните 100 000 лева са за купуване на гласове, трябвало да се съберат още доста доказателства.

Защитата на Ибрямов пък твърди от началото на разследването, че той е бил задържан незаконно, тъй като няма изрично разрешение от председателя на парламента за продължаване на 24-часовия арест, като адвокатите му Янко Ройчев и Стефан Карайотов цитираха решение на Конституционния съд (КС) от 1992 г., според което при задържане на депутат, парламентът трябва да се произнесе не само за сваляне на имунитета му, но и за задържането.

Според защитата Ибрямов е бил и разследван незаконно, тъй като е бил подслушван от антикорупционната комисия близо две седмици преди да бъде задържан. Те се позоваха и на решението на КС от 2020 г. по питане на тогавашния главен прокурор Иван Гешев за пределите на имунитета на президента, по което конституционните съдии обясниха, че при откриване на данни за престъпна дейност от президента, прокуратурата може да започне наказателно производство, но не може да извършва никакви процесуални или извънпроцесуални действия, които пряко засягат негови лични права или засягат личната му сфера. Адвокатите на Ибрямов се позоваха на това решение, тъй като забраната за тези действия срещу президента е обоснована от имунитета, какъвто притежава и депутатът, макар по закон неговата защита да може да бъде свалена. Адвокатите твърдят, че срещу него са били извършвани такива действия по разследване близо две седмици преди да бъде задържан и да бъде поискано свалянето на имунитета му, тъй като разрешението за използване на специални разузнавателни средства е още от 20 септември. Затова и според защитата не може да става дума за заварено престъпление.

Още новини от деня – четете тук

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук