Изследователи от Китай подчертават необходимостта от диети, специфични за различни региони, които според тях играят ключова роля за подобряване на хранителните навици в страната, тъй като затлъстяването и свързаните с него здравословни проблеми продължават да нарастват, съобщава Ройтерс.
През октомври Китай представи свои първи насоки за стандартизиране на диагнозата затлъстяване и методите за неговото лечение. Повече от половината възрастни в азиатската нация вече се считат за с наднормено тегло или затлъстели, като се предвижда тази цифра да продължи да расте.
Според местните власти, приемането на здравословни хранителни практики е от съществено значение за контролиране и предотвратяване на излишните килограми, припомня Ройтерс.
Учените от Факултета по обществено здраве на университета „Сун Ят-сън“ в Гуанчжоу, разположен в южната китайска провинция Гуандун, посочват, че техният анализ следва принципите на „Планетарна здравословна диета“ и съветват за намаляване на приема на млечни продукти и червено месо.
Проучването, публикувано в списание „Нейчър фуд“ през август и отразено в държавните медии миналата седмица, препоръчва в северните райони на Китай, където консумацията на млечни продукти е висока, а зеленчуците ниски, да се увеличи приемът на плодове и пълнозърнести храни, посочва Ройтерс.
В югозападната част на страната, която е с по-суров климат и обременена от воден недостиг, предвидите сочат, че региона трябва да се фокусира на увеличаването на консумацията на бобови растения и зеленчуци, докато в момента там се наблюдава засилено потребление на червено месо, казва проучването.
Източният регион на страната, известен със своята силна селскостопанска продукция и развита аквакултура, следва да увеличи приема на пълнозърнести храни, морски дарове и зеленчуци.
Специално разработените диетични режими са предназначени да се справят с „затлъстяването и сърдечно-съдовите заболявания“, заявява един от изследователите, Лю Ян. Той добавя, че предложените диети спомагат за намаляване на риска от преждевременна смъртност и инвалидизиращи условия, а също така отговарят на хранителните нужди на населението.
Не само Китай, но и много други развиващи се нации, които се срещат с аналогични здравни и екологични предизвикателства, биха могли да черпят идеи от тази диетична стратегия, твърдят учените, цитирани от Ройтерс.